18.6 C

Bundesliga: Διασύρθηκε στο Βερολίνο η Λεβερκούζεν (vid)

Η Χέρτα Βερολίνου ξέσπασε μετά την ήττα από την Ντόρτμουντ (2-0) στη Λεβερκούζεν επικρατώντας με 3-0 των «ασπιρίνων», πήρε ένα σημαντικό τρίποντο και ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη. Η Μάιντς επιβλήθηκε επίσης, της Χόφενχαϊμ με 2-1 και πλέον ισοβαθμεί με τη Χέρτα με 24 βαθμούς, ενώ και Φράιμπουργκ πανηγύρισε εντός έδρας νίκη κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (2-0).

Η Λεβερκούζεν πραγματοποίησε μία τραγική εμφάνιση στο Βερολίνο και το πλήρωσε βαριά, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Χέρτα , αποχαιρετώντας έτσι, οριστικά τις όποιες ελπίδες είχε για το εισιτήριο του Champions League. Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά τελείωσαν τη δουλειά από το πρώτο ημίχρονο, με τον Ζέεφουικ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Κούνια να κάνει το 2-0 στο 26′. Επτά λεπτά μετά, ο Ζέεφουικ σέρβιρε στον Κόρδοβα και εκείνος από κοντά νίκησε τον Γκριλ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Νωρίτερα, η Μάιντς πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό, αφού πήρε το τρίποντο και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, όπως και η Χέρτα, με τις δύο ομάδες πλέον να ισοβαθμούν με 24 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το «καλησπέρα» της Χόφενχαϊμ χάρη στο τέρμα του Γκλάτσελ στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπεμπού στο 39′, αλλά στο 41′ ο Κορ έκανε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Από την άλλη, η Φράιμπουργκ επικράτησε εύκολα της Άουγκσμπουργκ με 2-0, με τους Σάλαϊ και Λίνχαρτ να χαρίζουν τη νίκη στην ομάδα τους, η οποία ανέβηκε στην 8η θέση και πλέον απέχει τρεις βαθμούς από τη Λεβερκούζεν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/3

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Λειψία 0-1 (46′ Ζάμπιτσερ)

Σάββατο 20/3

Μπάγερν – Στουτγκάρδη 4-0 (18′, 23′, 39′ Λεβαντόφσκι, 22′ Γκνάμπρι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 5-2 (2′, 41′ Αντρέ Σίλβα, 35′ αυτ. Άντριχ, 39′ Κόστιτς, 90+2′ Τσάντλερ / 7′, 45+3′ Κρούζε)

Κολωνία – Ντόρτμουντ 2-2 (35′ Ντούντα, 65′ Γιάκομπς / 3′, 90′ Χάαλαντ)

Βέρντερ Βρέμης – Βόλφσμπουργκ 1-2 (45′ Μόβαλντ / 9′ αυτ. Σάρτζεντ, 42′ Βέγκχορστ)

Σάλκε – Χέρτα Βερολίνου 0-3 (15΄ Στιντλ, 63′ Λάινερ, 72′ αυτ. Ρένοου)