21.7 C

Λάτσιο – Κροτόνε 3-2: Με λυτρωτή τον Καϊσέδο

Με νίκη που τη διατηρεί στο κυνήγι ενός πολυπόθητου ευρωπαϊκού εισιτηρίου άνοιξε η Λάτσιο την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Serie A, καθώς επιβλήθηκε της ουραγού Κροτόνε με 3-2 στη Ρώμη.

Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έδωσε προβάδισμα στο 14′, με τον Σίμι να ισοφαρίζει προσωρινά στο 29′ με δυνατό σουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λουίς Αλμπέρτο πήρε το… σκαλπ από τον Σίμι, ο οποίος όμως στο 50′ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Η νίκη ήρθε με αγχωτικό τρόπο και λυτρωτή έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, τον Καϊσέδο. Ο διεθνής φορ από το Εκουαδόρ με ωραίο πλασέ πέτυχε το γκολ ύστερα από την πάσα του Εσκαλάντε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/3

Λάτσιο – Κροτόνε 3-2 (14′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 39′ Λουίς Αλμπέρτο, 84′ Καϊσέδο / 29′, 50′ Σίμι)

Αταλάντα Σπέτσια (21:45)