19.7 C

Super League 2: «Εξάσφαιρος» Εργοτέλης κορυφής, πρώτη νίκη για ΟΦΙ (vid)

Ο Εργοτέλης ισοπέδωσε τη Δόξα Δράμας, επικρατώντας με το ευρύ 6-0 και διεύρυνε τη διαφορά από τον δεύτερο Λεβαδειακό στο +4, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με τα Χανιά, την ίδια ώρα που ισόπαλο έληξε και το ματς ανάμεσα σε Απόλλωνα Λάρισας και Τρίκαλα (0-0). Με ανατροπή πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ο ΟΦΙ απέναντι στον Καραϊσκάκη (2-3).

Στην κορυφή της Super League 2 παραμένει ο Εργοτέλης, ο οποίος πέτυχε κόντρα στη Δόξα Δράμας την πιο επιβλητική του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Τσέλιος ήταν αυτός που άνοιξε μόλις στο 7′ το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, με τους Κρητικούς να κυριαρχούν και το ένα τέρμα να διαδέχεται το άλλο.

Στο 49΄ο Κόνραντ έκανε με σουτ το 2-0, ο Μανουσάκης στο 64΄ με πλασέ το 3-0, στο 72΄ ο Πατρινός το 4-0, για να έρθει στη συνέχεια ο Μπουρσέλης να διευρύνει σε 5-0. Τον τελευταίο λόγο είχε ο Πατρινός, ο οποίος στο 85΄ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 6-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ο ΟΦΙ την ίδια ώρα έγραψε ιστορία, αφού πέτυχε με ανατροπή μάλιστα την πρώτη του νίκη στη Super League 2 κόντρα στον Καραϊσκάκη, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με πλασέ του Λόβριτς, για να έρθει στο 21′ ωστόσο, ο Κούστα και να φέρει το ματς στα ίσα.

Η ομάδα του Λασιθίου πέρασε μπροστά στο 40′, με τον Χιντζίδη να κάνει με διαγώνιο σου το 1-2, με τους Ηπειρώτες να ισοφαρίζουν χάρη στο σουτ του Δούμτσιου 14′ λεπτά αργότερα, ενώ στο 64 έκαναν την ανατροπή, επανακτώντας το προβάδισμα του, με δεύτερο προσωπικό γκολ του Κούστα.

Ο Λεβαδειακός έμεινε στο 0-0 κόντρα στα Χανιά και έχασε την ευκαιρία να πλησιάζει τον πρωτοπόρο Εργοτέλη, μένοντας στο -4 από την κορυφή, ενώ ισόπαλο αναδείχθηκε και το ματς ανάμεσα στα Τρίκαλα και τον Απόλλων Λάρισας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 6/3

Ιωνικός – Ξάνθη 1-1 (65′ Πλατέλλας / 68′ Μαρτίνες)

ΚΥΡΙΑΚΗ 7/3

Εργοτέλης – Δόξα Δράμας 6-0 (7′ Τσέλιος, 49′ Κόνραντ, 64′ Μανουσάκης, 72′, 85′ Πατρινός, 81′ Μπουρσέλης)

Καραϊσκάκης – ΟΦΙ 2-3 (7′ Λόβριτς, 53′ Δούμτσιος / 20′, 65′ Κούστα, 40′ Χιντζίδης)

Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα 0-0

Χανιά – Λεβαδειακός 0-0

Παναχαϊκή – Διαγόρας Ρόδου (20:30)