25.6 C

Μαρίτιμο – Πόρτο 1-2: Ο υιός Κονσεϊσάο λύτρωσε τον πατέρα στο 92′ (vid)

Η Πόρτο διατηρούσε αρνητική παράδοση στην έδρα της Μαρίτιμο και σε γενικές γραμμές δύσκολα η ομάδα του Κονσεϊσάο πανηγυρίζει τρίποντο στη Μαδέιρα.

Οι παραδόσεις όμως είναι για να σπάνε. Οι «Δράκοι» είναι δεύτεροι με μέτρια αγωνιστική εικόνα, ωστόσο η Μαρίτιμο δίνει μάχη για τη σωτηρία και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Πάλι όμως κατάφερε να της βάλει δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Ουρίμπε στο 14′, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντράντε έφερε το ματς στα ίσα.

Η Πόρτο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο πατέρας (Σέρτζιο Κονσεϊσάο) έριξε στο ματς τον γιο (Σίκο Κονσεϊσάο).

Στη δεύτερη συμμετοχή του – μετά το 2-2 με την Μποαβίστα όπου κέρδισε πέναλτι και είχε συμμετοχή σε τρίτο γκολ που ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις – ο νεαρός μεσοεπιθετικός κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Εκεί κρίθηκε και το ματς. Στην άσπρη βούλα πήγε ο Οτάβιο και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στην Πόρτο, η οποία συνεχίζει το κυνήγι της πρωτοπόρου Σπόρτινγκ που πάει με σπασμένα φρένα.