19 C

Bundesliga: Γκέλαρε ξανά η Ντόρτμουντ, «αυτοκτόνησε» η Λεβερκούζεν (vids)

Η Ντόρτμουντ κάνει τη ζωή της όλο και πιο δύσκολη, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει ορατά να μείνει εκτός Ευρώπης την επόμενη σεζόν.

Οι Βεστφαλοί έμειναν στο 2-2 με τη Χόφενχαϊμ και είναι τυχεροί που μπόρεσαν να σώσουν έστω τον βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο τετ α τετ πριν προηγηθούν οι γηπεδούχοι με τον Σάντσο στην αντεπίθεση στο 24′.

Ο Νταμπούρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 31′, με τον Μπεμπού να παίρνει το αίμα του πίσω για τα χαμένα τετ α τετ στο 51′ και να σημειώνει δεύτερο γκολ για την ομάδα του. Ο Χάαλαντ στο 81′ ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

«Έμφραγμα» και για τη Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» μέχρι το 89′ προηγούντο με 2-0 απέναντι στη Μάιντς, ωστόσο χαλάρωσαν επικίνδυνα και το πλήρωσαν. Στο 89′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκαν την ισοφάριση για το τελικό 2-2.

Βέρντερ Βρέμης και Φράιμπουργκ έμειναν στο 0-0, ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν Στουργκάρδη και Χέρτα Βερολίνου (1-1) με τον Ντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζεται βασικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/2

Λειψία – Άουγκσμπουργκ 2-1 (38′ πεν. Όλμο, 43′ Ενκουνκού / 77′ πεν. Καλιγκιούρι)

Σάββατο 13/2

Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 2-2 (24′ Σάντσο, 81′ Χάαλαντ / 31′ Νταμπούρ, 51′ Μπεμπού)

Λεβερκούζεν – Μάιντς 2-2 (14′ Αλάριο, 84′ Σικ / 89′ Γκλάτζελ, 90+2′ Στρόγκερ)

Βέρντερ Βρέμης – Φράιμπουργκ 0-0

Στουτγκάρδη – Χέρτα Βερολίνου 1-1 (45+2′ Κάλαϊτζιτς / 82′ Νετζ)

Ουνιόν Βερολίνου – Σάλκε (19:30)