17.4 C

Μπάρνσλεϊ – Τσέλσι 0-1: Τη γλίτωσε ο Έιμπραχαμ (vid)

Το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Τσέλσι που επικράτησε δύσκολα με 1-0 εκτός έδρας της Μπάρνσλεϊ του πρώην κόουτς του Απόλλωνα Σμύρνης, Βαλεριέν Ίσμαελ.

Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ουσιαστικά στο γκολ που σημείωσε ο Τάμι Έιμπραχαμ στο 64ο λεπτό.

Ο Γκίλμουρ άνοιξε με φοβερή μπαλιά στον Τζέιμς, εκείνος από τα δεξιά γύρισε παράλληλα στον Άγγλο στράικερ και εκείνος με απλή προβολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπάρνσλεϊ άγγιξε σε αρκετές περιπτώσεις το γκολ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Η μεγαλύτερη στιγμή της καταγράφηκε στο 78′ όταν ο Σολμπάουερ μετά την άστοχη έξοδο του Κέπα βρήκε την μπάλα, αλλά ο Έιμπραχαμ έσωσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Θυμίζουμε πως στην επόμενη φάση η Τσέλσι θα έχει στα χαρτιά εύκολο έργο, αφού κληρώθηκε με την ουραγό της Premier League, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΦΑΣΗΣ «16»

Τρίτη 9/2

Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 0-2 (21′ Σάριτζ, 88′ πεν. Στάνισλας)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 0-0, παρ. 1-0 (97′ ΜακΤόμινεϊ)

Τετάρτη 10/2

Σουόνσι – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (77′ Γουιτέικερ / 30′ Γουόκερ, 47′ Στέρλινγκ, 50′ Ζεζούς)

Λέστερ – Μπράιτον 1-0 (90+4′ Ιχεανάτσο)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπρίστολ 1-0 (66′ πεν. Σαρπ)

Έβερτον – Τότεναμ 4-4 κ.δ, 5-4 παρ. (36′ Κάλβερτ-Λιούιν, 38′, 68′ Ρισάρλισον, 43′ πεν. Σίγκουρντσον, 97′ Μπερνάρντ / 45+3′ Λαμέλα, 3′, 57′ Ντάβιντσον Σάντσες, 83′ Κέιν)