26.1 C

Super League 2: Κορυφή στο 97′ ο Λεβαδειακός, τρίποντο με πέναλτι για την Ξάνθη (vid)

Με… μπάζερ μπίτερ ο Λεβαδειακός ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το πέρας της 7ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι Βοιωτοί έκαμψαν την αντίσταση της Ιεράπετρας στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Τζιώρα να βρίσκει δίχτυα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό 1-0.

Με έναν βαθμό λιγότερο (14) στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Ιωνικός. Η ομάδα της Νίκαιας με το γκολ του Κάστρο μετά από το γύρισμα-ασίστ του Πλατέλλα στο 56′ επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη του.

Έπειτα από τρεις διαδοχικές γκέλες, η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες με το αγαπημένο της 1-0. Απέναντι στον Καραϊσκάκη στην Άρτα χρειάστηκε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έμπερτ στο 76ο λεπτό (ο αμυντικός των γηπεδούχων έριξε κάτω τον Σιατραβάνη) για να κλειδώσει το αποτέλεσμα και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τριπόντου.

Ισόπαλα δίχως τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια Δόξα – Παναχαϊκή στη Δράμα και Τρίκαλα – Εργοτέλης, ενώ από έναν βαθμό μοιράστηκαν Διαγόρας – Χανιά (1-1) στη Ρόδο.