18 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 77-88: Ήττα χωρίς δικαιολογίες

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 88-77 στο ΣΕΦ και η οκτάδα στην Ευρωλίγκα απομακρύνεται

Ο Ολυμπιακός (11-13) παρουσιάστηκε κακός σε άμυνα και επίθεση και γενικότερα κατώτερος των περιστάσεων στο ΣΕΦ, χάνοντας από τον Παναθηναϊκό (9-14) με 88-77 για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις στην ψηλή πεντάδα που χρησιμοποίησαν κατά κόρον οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Σαντ-Ρος (πέτυχε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα και 5 ασίστ) και Μποχωρίδη (σημείωσε 15 πόντους με 5/6 σουτ). Από τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο ΜακΚίσικ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Είναι μία κακή ήττα για τον Ολυμπιακό, που βλέπει την οκτάδα να απομακρύνεται, αλλά αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι η εμφάνιση. Οι αθλητές του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έπαιξαν με συγκέντρωση και πάθος, χάνοντας σωρηδόν ριμπάουντ και 8 βολές (11/19), ενώ οι Πράσινοι μέτρησαν 25/25 βολές, δείγμα της συγκέντρωσης που είχαν στην αναμέτρηση. Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός μάζεψε 13 ριμπάουντ περισσότερα (26-39), ενώ μέτρησε συνολικά 16 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 9 των Πειραιωτών, που δεν έβγαλαν επιθετικότητα και ήταν μαλθακοί πάνω στο παρκέ.

Να σημειωθεί πως οι παίκτες του Ολυμπιακού αγωνίστηκαν με πένθος στη φανέλα, στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7, καθώς τη Δευτέρα (8/2) συμπληρώνονται 40 χρόνια από την τραγωδία (8/2/1981).

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Παπανικολάου και Βεζένκοφ, άρχισε το ματς με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις. Από την πλευρά του, ο Όντεντ Κάτας, ο οποίος δεν είχε στη 12άδα τον τραυματία Νέντοβιτς, έβαλε στην πρώτη πεντάδα τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Μήτογλου και Μπέντιλ. Εκτός πεντάδας έμεινε ο Παπαγιάννης και ο Ισραηλινός τεχνικός παρέταξε μία ψηλή πεντάδα, βάζοντας τον Παπαπέτρου στη θέση «2».

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 (2′) και 7-4 (3′), μετρώντας 3/4 δίποντα (με Τζένκινς, Πρίντεζη και Έλις), αλλα οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 7-14 στο 6′ χάρη σε καλάθια των Παπαπέτρου (τρίποντο), Γουάιτ, Μήτογλου και Γουάιτ (καλάθι και φάουλ). Ο ΜακΚίσικ πήρε γρήγορα τη θέση του Χάρισον (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο). Ο Σαντ-Ρος μάρκαρε σε όλο το γήπεδο τον Σλούκα. Ο Κουβανός με τρίποντο έκανε το 7-17 στο 7′, αυξάνοντας το σερί του Παναθηναϊκού στο 13-0. Ο Σπανούλης στο 7′ πήρε τη θέση του Σλούκα, που ξεκίνησε με 0/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο (και μία ασίστ στο ενεργητικό του). Η ψηλή πεντάδα του αντιπάλου είχε δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους. Ο Παπαγιάννης μπήκε στο 8ο λεπτό.

Ο Τζένκινς με τρίποντο «έσπασε» το σερί του αντιπάλου και μείωσε σε 10-17 στο 8′. Νέο τρίποντο από τον ΜακΚίσικ (όπως και του Τζένκινς από τη γωνία) και ο Θρύλος μείωσε σε 13-17. Ο Σπανούλης έβγαλε αιφνιδιασμό και ο Μάρτιν σημείωσε καλάθι και φάουλ, αλλά έχασε τη βολή. Πάντως, είχε προλάβει να μειώσει σε 15-17 στο 9′, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» δικό του σερί 8-0. Και οι 8 αυτοί πόντοι προήλθαν από τρεις ασίστ του μεγάλου αρχηγού Βασίλη Σπανούλη. Με δύο βολές ο Μήτρογλου έκανε το 15-19 στο 9′. Τέταρτη ασίστ από τον Σπανούλη (από τις 5 του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο), νέο τρίποντο από τον ΜακΚίσικ και 18-19. Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει με 0/2 τρίποντα, αλλά με το που πάτησε παρκέ ο αρχηγός του είχε 3/3!

Στα 39 του, 16.8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Σπανούλης βούτηξε στο παρκέ και κέρδισε την κατοχή από τον Μακ, δίνοντας το παράδειγμα σε όλους τους συμπαίκτες του. Η επίθεση χάθηκε από τον Μάρτιν (δέχθηκε το μπλοκ από τον Παπαγιάννη) και ο Μποχωρίδης με δύο βολές διαμόρφωσε το 18-21 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός τελείωσε την πρώτη περίοδο με 4/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ (3 αμυντικά, 1 επιθετικό), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο Παναθηναϊκός υπερτερούσε στα ριμπάουντ (11, 8 αμυντικά, 3 επιθετικά), ενώ είχε 4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 18-23 και ο Μάρτιν ανταπέδωσε με τον ίδιο τρόπο μετά το κλέψιμο του Ζαν-Σαρλ, ο οποίος έβγαλε τον αιφνιδιασμό για το 20-23. Στο 12′ ο Λαρεντζάκης πήρε τη θέση του Τζένκινς. Στο ίδιο λεπτό, ο Φόστερ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού έπειτα από φάουλ που κέρδισε από τον Λαρεντζάκη. Τις βολές εκτέλεσε εύστοχα ο Γουάιτ (20-25). Στο 13′ τα ριμπάουντ ήταν 5 (3 αμυντικά, 2 επιθετικά)-14 (8 αμυντικά, 6 επιθετικά)! Ο Ζαν-Σαρλ ευστόχησε σε τρίποντο, στο τέλος της επίθεσης, μειώνοντας σε 24-27 στο 13′. Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (24-29) στο 15′. Σε εκείνο το σημείο, ο ΜακΚίσικ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μποχωρίδη, καθώς έβγαινε μόνος με το καλάθι. Έπειτα, μπήκε ο Σλούκας στο παρκέ αντί του Σπανούλη (5 ασίστ, 3 λάθη).

Ο Παναθηναϊκός πήγαινε με χαρακτηριστική ευκολία στις βολές, έχοντας 13/13 στο 17′, με τον Μπέντιλ από τη γραμμή των βολών να κάνει το 28-34. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 πόντους στο 18′ (30-38), αλλά ο ΜακΚίσικ έκανε το κλέψιμο και με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 33-38 στο 20′, φτάνοντας τους 11 πόντους.

Ο Φόστερ, που είχε πατήσει ξανά παρκέ, αστόχησε, ενώ ο Χάρισον στην επίθεση έκανε το λέι-απ και μείωσε σε 35-38. Ένα μικρό 5-0 για τον Θρύλο, που ψαλίδισε τη διαφορά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σκορ: 35-38. Ύστερα από 20 λεπτά αγώνα ο Ολυμπιακός είχε 9/17 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ (9 αμυντικά, 4 επιθετικά), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 λάθη. Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, μέτρησε 8/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 13/13 βολές, 17 ριμπάουντ (11 αμυντικά, 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 λάθη. Ο Παπαπέτρου είχε… σπάσει τα καλάθια με 1/8 σουτ (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να έχει πιο καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο και να βάλει κάποια μεγάλα σουτ, καθώς στη δεύτερη περίοδο είχε μόλις 1/8 τρίποντα. Ο Μπαρτζώκας άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις, ενώ ο Παναθηναϊκός με τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Μήτογλου και Μπέντιλ. Όπως άρχισαν, δηλαδή, οι ομάδες το ματς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 7-0 (δίποντο Μπέντιλ, τρίποντο Σαντ-Ρος, δύο βολές Μήτογλου) και προηγήθηκαν με 35-45 στο 23′. Διψήφια διαφορά, που έφτασε για πρώτη φορά το +11 στο 23′ με τρίποντο του Σαντ-Ρος (3/3) για το 37-48. Ένας κακός σουτέρ, ήταν απόλυτος στο ΣΕΦ μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο Μπαρτζώκας έψαχνε λύσεις από τον πάγκο, αλλά οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν τη διαφορά στο 26′ (41-52). Στο μεταξύ, ο Σπανούλης είχε περάσει ξανά στο παρκέ, όπως και ο ΜακΚίσικ. Με τρεις γκαρντ ο Ολυμπιακός, καθώς έπαιζε και ο Τζένκινς. Πρίντεζης και Μάρτιν συμπλήρωναν την πεντάδα. Με ένα απιθανο σφύριγμα ο Παπαγιάννης πήγε στις βολές και έκανε το 44-54 στο 27′, ενώ ο Κασελάκης μπήκε για πρώτη φορά στο παρκέ και με τρίποντο έκανε το 44-57 στο 28′, στη μεγαλύτερη διαφορά των Πράσινων στο ματς.

Κάπου εκεί, ο Βασίλης Σπανούλης πήρε ξανά τον Ολυμπιακό από το… χεράκι. Οι Ερυθρόλευκοι με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσαν σε 54-59 (ΜακΚίσικ καλάθι και φάουλ, τρίποντο Σπανούλη, λέι-απ Μάρτιν, πικ εντ ρολ Σπανούλη και Μάρτιν, με τον Αμερικανό να σκοράρει), πριν ο Μποχωρίδης σκοράρει και διαμορφώσει το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου σε 54-61. Ο Σπανούλης είχε 4 πόντους και 6 ασίστ σε 12:39.

Ο Λαρεντζάκης άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο αντί του Τζένκινς. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο μείωσε σε 57-61. Συγκινητικός ξανά ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ με 17 πόντους και 3/5 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός έκανε 5-0 σερί και με λέι-απ του Λαρεντζάκη μείωσε στο καλάθι (59-61). Εκεί, όμως, κακές αποφάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε σερί 7-0 (τρίποντο Σαντ-Ρος, δίποντο Μήτογλου, δύο βολές Γουάιτ) και το σκορ στο 59-68. Ο Σαντ-Ρος είχε 4/5 τρίποντα… Αν είναι δυνατόν. Ο Σλούκας επέστρεψε στο παιχνίδι αντί του Σπανούλη στο 33′. Ο Έλις μείωσε σε 61-68 στο 33′, αλλά ο Σαντ-Ρος έφτασε τους 18 πόντους, κάνοντας το 61-70. Με καλάθι και φάουλ, μετά την 4η ασίστ του Σλούκα, ο Έλις μείωσε σε 64-70 στο 34′.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ο Μποχωρίδης έκανε το 69-77 στο 38′ και ο Γουάιτ με τρίποντο σημείωσε το 72-80, σε δύο καθοριστικές εύστοχες προσπάθειες των φιλοξενούμενων. Ο ΜακΚίσικ δεν μπορούσε να τα βάζει όλα, ενώ ο Σλούκας «ξύπνησε» αργά.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το -5, μειώνοντας σε 77-82 στα 39.2 δευτερόλεπτα χάρη σε δίποντο του Σλούκα. Εκεί, αν έκανε το κλέψιμο ο Μάρτιν πάνω στον Σαντ-Ρος, στην επαναφορά, ίσως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Ο Παναθηναϊκός πήγε, στη συνέχεια, στις βολές και αύξησε τη διαφορά, επικρατώντας τελικά του Ολυμπιακού με 88-77 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-38, 54-61, 77-88.

Οι διαιτητές: Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Κάρλος Κορτές (Ισπανία), Γκίτις Βίλιους (Λιθουανία).