19 C

Ολυμπιακός – Ιωνικός 88-93: Ήττα… αποφόρτισης με πειραματισμούς

Με νέα πρόσωπα και πολλές αλλαγές λόγω του «φορτωμένου» Ιανουαρίου, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Ιωνικό στο ΣΕΦ, στο τρίτο παιχνίδι φιλανθρωπικού χαρακτήρα που έδωσαν οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Ιωνικό με 93-88 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Bwin Monday Night Game Against Covid-19». Αυτό ήταν το τρίτο φιλικό παιχνίδι των Ερυθρόλευκων στη συγκεκριμένη φιλανθρωπική ενέργεια και την προσπάθεια που καταβάλλεται για την καταπολέμηση του κορωνοϊού.

Σοβαρά συμπεράσματα από το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορούν να εξαχθούν, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε ένα «μείγμα» παικτών από την πρώτη ομάδα και την Αναπτυξιακή, προχωρώντας σε πειράματα και δοκιμές στη φιλική αυτή αναμέτρηση, η οποία ήρθε σε ένα χρονικό σημείο, όπου οι Ερυθρόλευκοι χρειάζονταν «ανάσες» λόγω του εξαντλητικού Ιανουαρίου και του επικείμενου αγώνα με τον Παναθηναϊκό για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, την προσεχή Παρασκευή (5/2, 21:00), στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Κώστα Σλούκα και Βασίλη Σπανούλη, οι οποίοι πήραν «ρεπό», ενώ δεν έπαιξαν και οι τραυματίες Κώστας Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοφ. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ αγωνίστηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, σκοράροντας 10 πόντους με 2/2 τρίποντα, ενώ πολλά αγωνιστικά λεπτά πήραν παίκτες από την Αναπτυξιακή ομάδα, όπως οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης, Ιωσήφ Κολοβέρος, Διονύσης Σκουλίδας και Βασίλης Χρηστίδης, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις.

Οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Άαρον Χάρισον και Γιώργος Πρίντεζης είχαν από 11 πόντους, ενώ ο ΜακΚίσικ έβαλε 10, στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε. Από την άλλη πλευρά, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 21 πόντους για τον Ιωνικό, που έπαιξε επί 40 λεπτά άμυνα ζώνης και τελείωσε τον αγώνα με 11/21 τρίποντα. Παράλληλα, τέσσερις ακόμα παίκτες των Νικαιωτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 13, οι Σαγίντ Πριτζέτ και Τζέρεμι Χόλογουελ μέτρησαν από 12, ενώ στους 11 σταμάτησε ο Νίκος Χουγκάζ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με πειραματική σύνθεση και ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε διάφορα πρόσωπα και χρήματα. Για παράδειγμα, στη βασική πεντάδα βρέθηκαν οι Νικολαΐδης, Χάρισον, ΜακΚίσικ, Πρίντεζης και Μάρτιν. Από την πλευρά του, ο Βαγγέλης Αγγέλου άρχισε το ματς με τους Σμιθ, Πριτζέντ, Χουγκάζ, Χόλογουελ και Μαυροκεφαλίδη.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν γρήγορα με 6-0 χάρη σε τρίποντα των Χάρισον και Νικολαΐδη, αλλά ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν και βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ χάρη σε τρίποντο του Σμιθ στο 5′ (11-13). Ο Χάρισον άρχισε με 2/2 τρίποντα και έκανε το 14-13 στο 5′, ενώ 2/2 τρίποντα είχε στη συνέχεια και ο ΜακΚίσικ (κάνοντας το 17-16 στο 6′ και το 20-23 στο 8′). Οι Νικαιώτες «έτρεξαν» σερί 7-0 από το σε βάρος τους 17-16 στο 6′ και προηγήθηκαν με 17-23 στο 8′ με δίποντο του Μαυροκεφαλίδη. Ο Πρίντεζης πέτυχε 5 σερί προσωπικούς πόντους (έκανε το 25-23 στο 10′), αλλά ο Ιωνικός με σερί 6-0 αντέδρασε και προηγήθηκε με 25-29 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερη άμυνα και περιόρισε τον αντίπαλο στους 14 πόντους. Ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Κολοβέρο, ενώ χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα στο παρκέ σχήμα με τρεις γκαρντ (Τζένκινς, Κολοβέρο και Λαρεντζάκη). Με 5-0 σερί χάρη σε λέι-απ του Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Ζαν-Σαρλ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 30-29 στο 11′. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, οι ομάδες είχαν δυναμώσει την άμυνά τους και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 37-35 χάρη σε τρίποντο του Τζένκινς στο 16′ και 40-36 με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 16′. Σε εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες είχαν 8/14 τρίποντα, ενώ οι Νικαιώτες 5/9 στο ίδιο διάστημα. Ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 41-41 στο 17′ με καλάθι και φάουλ του Χόλογουελ. Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 με δύο σερί καλάθια του Κολοβέρου και ένα του Έλις, σημειώνοντας το 47-42 στο 20′, για να κλείσει το πρώτο μέρος με 47-43.

Ο Ιωνικός «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 8-15 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 55-58 μετά το τρίποντο του Χουγκάζ (53-54) και δίποντο του Μαυροκεφαλίδη (55-58). Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε σε 58-58 με τρίποντο στο 26′, αλλά η ομάδα της Νίκαιας διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο 28′ (61-64). Σε εκείνο το σημείο και συγκεκριμένα μετά τις δύο βολές του Χάρισον (63-64), ο Μπαρτζώκας έβαλε για πρώτη φορά στο ματς τον Σκουλίδα, ο οποίος με τρίποντο έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο σκορ (66-64 στο 29′). Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 8-0, καθώς ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Χάρισον, ο οποίος «έγραψε» το 69-64 (με την ομάδα του να έχει 12/23 τρίποντα στην αναμέτρηση), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 69-66.

Ο Σλούκας δεν έπαιξε καθόλου, ο ΜακΚίσικ αγωνίστηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, όπου σκόραρε 10 πόντους, καθώς ο κόουτς Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής και πολύτιμα αγωνιστικά λεπτά σε παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο στην Ευρωλίγκα κατά τη διάρκεια της σεζόν (Λαρεντζάκη, Χαραλαμπόπουλο) ή καθόλου (Νικολαΐδη, Κολοβέρο, Σκουλίδα και Χρηστίδη). Στο ξεκίνημα της τετάρτης περιόδου, είχαμε «καταιγισμό» τριπόντων εκατέρωθεν, με τον Ιωνικό να μετράει τρία εύστοχα και τον Ολυμπιακό δύο. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τη σε βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 76-83 στο 35′ χάρη σε δύο σερί καλάθια του Χόλογουελ, για να μειώσει με τρίποντο ο Κολοβέρος σε 79-83 στο 36′. Οι Πειραιώτες είχαν 15/28 τρίποντα και οι Νικαιώτες 10/18 (!), σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα.

Η πεντάδα του Ολυμπιακού στο τελευταίο τρίλεπτο αποτελείτο από τους Τζένκινς, Σκουλίδα, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Χρηστίδη! Ο Πρίντεζης μείωσε σε 81-85 με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στο 38′. Ο Ιωνικός, όμως, ήταν ανταγωνιστικός από την αρχή μέχρι το τέλος και με σερί 6-0 εξασφάλισε τη νίκη χάρη στο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη (81-88) και το καλάθι και φάουλ από τον Τολιόπουλο (81-91) στο 39′. Ο Ιωνικός κράτησε τη νίκη μέχρι το φινάλε, αν και η διαφορά των 10 πόντων μειώθηκε στο μισό, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 93-88.

Tα δεκάλεπτα: 25-29, 47-43, 69-66, 88-93.

Οι διαιτητές: Σπυρόπουλος, Σκαλτσής, Αργυρούδης.