23.8 C

Ατλέτικο – Βαλένθια 3-1: Ξανά με ανατροπή, σταθερά στο +7 (vid)

Όπως και κόντρα στην Έιμπαρ, έτσι και απέναντι στη Βαλένθια, η Ατλέτικο χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να φτάσει στο τρίποντο (3-1) και να διατηρηθεί σταθερά στην κορυφή σε απόσταση επτά βαθμών από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ούρος Ράτσιτς άνοιξε το σκορ στη Μαδρίτη με μυθικό γκολ που θα θυμάται για χρόνια. Το πρώτο του με τη φανέλα της Βαλένθια. Ο 22χρονος Σέρβος πρώην αμυντικός μέσος του Ερυθρού Αστέρα (αποκτήθηκε αντί 2.000.000 ευρώ) ζήτησε την μπάλα από τον Γκαγιά και με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Γιαν Όμπλακ για το 0-1 με το αριστερό!

Λίγα λεπτά αργότερα (23′), οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν σε 1-1 με το ωραίο γκολ του Ζοάο Φέλιξ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 54ο λεπτό, ο Λουίς Σουάρες πέρασε την μπάλα από το… μάτι της βελόνας και έγραψε το 2-1, σκοράροντας και πάλι μετά το «Ιπουρούα».

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 72′ με το… αγαπημένο του διαγώνιο σουτ ο Άνχελ Κορέα μετά την πάσα του Μάρκος Γιορέντε.

Ατλέτικο: Όμπλακ, Βρσάλικο (46′ Λόντι), Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Λεμάρ (85′ Τορέιρα), Κόκε, Γιορέντε (75′ Κοντογκμπιά), Καράσκο, Φέλιξ (62′ Κορέα), Σουάρες

Βαλένθια: Ντομενέκ, Κορέια, Ντιακαμπί (47′ Γκιγιαμόν), Γκάμπριελ, Γκαγιά, Τσερίσεφ (58′ Γκέντες), Ράτσιτς (80′ Κόμπα), Σολέρ, Μούσα (79′ Τζέισον), Βαγιέχο (79′ Γκαμεϊρό), Μάξι Γκόμες

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/1

Λεβάντε – Βαγιαδολίδ 2-2 (62′ Ντάνι Γκόμεθ, 83′ Μαρτί / 73′ Αλκαράθ, 78′ Τρέχο)

Σάββατο 23/1

Ουέσκα – Βιγιαρεάλ 0-0

Σεβίλλη – Κάντιθ 3-0 (35′, 39′, 69′ Εν Νεσιρί)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπέτις 2-2 (48′ Ισάκ, 57′ Ογιαρθάμπαλ / 85′ Κανάλες, 90+2′ Χοακίν)

Αλαβές – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (59′ Χοσέλου / 15′ Κασεμίρο, 41′, 70′ Μπενζεμά, 45+1′ Αζάρ)

Κυριακή 24/1

Οσασούνα – Γρανάδα 3-1 (27′, 39′ Μπούντιμιρ, 86′ Μονγκαγιόλα / 50′ Λουίς Σουάρες)

Έλτσε – Μπαρτσελόνα 0-2 (39′ Ντε Γιονγκ, 89′ Πουτς)

Θέλτα – Έιμπαρ 1-1 (9′ Μπράις / 53′ Χιλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαλένθια 3-1 (23′ Ζοάο Φέλιξ, 54′ Σουάρες, 72′ Κορέα / 11′ Ράτσιτς)