25.9 C

Ολυμπιακός: Η σούπερ αγωνιστική κατάσταση του Πρίντεζη και το μοναδικό ψεγάδι

Μπορεί να έχει μειωμένο χρόνο συμμετοχής συγκριτικά με τις προηγούμενες σεζόν, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης παραμένει σημαντικός παράγοντας στο παιχνίδι του Ολυμπιακού

O Γιώργος Πρίντεζης παίζει λιγότερο σε σχέση με την περασμένη σεζόν, αλλά οι αριθμοί του είναι εντυπωσιακοί, εκτός από το ποσοστό του στις ελεύθερες βολές.

Είναι ο τρίτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας με 3.376 πόντους σε 328 αγώνες. Ο Γιώργος Πρίντεζης βρίσκεται πίσω μόνο από τους Βασίλη Σπανούλη (4.387 πόντους σε 345 αγώνες) και Χουάν Κάρλος Ναβάρο (4.152 πόντους σε 341 αγώνες). Ο 36χρονος υπαρχηγός του Ολυμπιακού έχει δηλώσει πως θα κρεμάσει τη φανέλα του όταν κρίνει ότι δεν μπορεί να προσφέρει άλλο στην ομάδα, αλλά η εικόνα του στο παρκέ μόνο σε βετεράνο δεν παραπέμπει.

H παρουσία του στο Κάουνας ήταν εντυπωσιακή, μετρώντας 16 πόντους με 7/11 σουτ (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα) σε 25:06 λεπτά συμμετοχής. Στο ματς με τη Ζαλγκίρις πάτησε παρκέ περίπου στο 14ο λεπτό (συγκεκριμένα μπήκε στο παιχνίδι, 06:15 πριν από το φινάλε της δεύτερης περιόδου στη θέση του Κώστα Σλούκα) και ουσιαστικά έμεινε στο ματς μέχρι το τέλος, καθώς αντικαταστάθηκε, στα 69 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, από τον Σλούκα.

Την περασμένη σεζόν, η οποία δεν ολοκληρώθηκε στην Ευρωλίγκα, ο Πρίντεζης έπαιξε στους 25 από τους 28 αγώνες του Ολυμπιακού (σ.σ.: άρχισε βασικός στους 21 εξ αυτών), μετρώντας 11.8 πόντους σε 25:02 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο, με 55.4% στο δίποντο, 37.1% στο τρίποντο και 69% στις βολές. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού, στις προηγούμενες εννέα σεζόν του με την ομάδα του Λιμανιού στην Ευρωλίγκα, ήταν πάντα διψήφιος σε μέσο όρο πόντων.

Στην τρέχουσα αγωνιστική χρονιά, έχει 8.8 πόντους κατά μέσο όρο, αλλά παίζει σχεδόν επτά λιγότερα (17:34 κατά μέσο όρο). Στο δίποντο έχει το ικανοποιητικό 59.8% (52/87), ενώ στο τρίποντο σουτάρει με το απίστευτο ποσοστό της τάξης του 51.6% (16/31)! Το μοναδικό ψεγάδι του είναι οι ελεύθερες βολές, έχοντας 50% (15/30). Για πρώτη φορά στην καριέρα του, στην Ευρωλίγκα, έχει τόσο χαμηλό ποσοστό από τη γραμμή των βολών. Για την ακρίβεια, άλλη μία φορά είχε 50% στις βολές. Τη σεζόν 2005/06, μετρώντας 6/12 βολές σε 8 αγώνες.

Μπορεί κατά τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου να έχει πέσει για πρώτη φορά κάτω από τους 10 ο μέσος όρος πόντων του στην Ευρωλίγκα, από τη σεζόν 2010/11, όταν και αγωνιζόταν στη Μάλαγα, αλλά ο Έλληνας φόργουορντ δείχνει σε εκπληκτική σωματική και πνευματική κατάσταση. Για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Euroleague έχει τόσο υψηλό ποσοστό στα τρίποντα. Το δείγμα δεν είναι μικρό, καθώς έχουν διεξαχθεί 21 αγωνιστικές και ο 36χρονος φόργουορντ έχει παίξει στα 19 παιχνίδια, αρχίζοντας μόλις στους 9 αγώνες στη βασική πεντάδα. Ο Πρίντεζης έχει το εξωπραγματικό 51.6 τρίποντα (16/31).

Μόνο τις σεζόν 2005/06 είχε 50% στο τρίποντο, στην Ευρωλίγκα, αλλά μόλις σε 4 προσπάθειες (2/4) και 8 αγώνες, κάτι που συνέβη και την αγωνιστική περίοδο 2008/09, όταν είχε, επίσης, 50% (αλλά σε 20 αγώνες), ξανά με λίγα τρίποντα καταγεγραμμένα στο ενεργητικό του (7/14 προσπάθειες). Είναι ξεκάθαρο ότι κάποιοι παίκτες αδικούνται από το χρόνο συμμετοχής τους και ο Γιώργος Πρίντεζης είναι ένας από αυτούς…