21.3 C

Σπέτσια – Σαμπντόρια 2-1: Στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη οι νεοφώτιστοι

Δεύτερη διαδοχική νίκη μετά το μεγάλο «διπλό» στη Νάπολη πανηγύρισε η Σπέτσια που επιβλήθηκε με 2-1 της Σαμπντόρια. Οι νεοφώτιστοι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, αφού έφτασαν τους 17 βαθμούς και βρίσκονται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Το γκολ του Τέρζι στο 20ό λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για τη Σπέτσια, η οποία όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε στην κόντρα.

Οι παίκτες του Ρανιέρι ξεχύθηκαν στην κόντρα, ο Γιάνκτο άνοιξε δεξιά στον Καντρέβα και ο Ιταλός με πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Προβεντέλ.

Ωστόσο, ο Ενζολά ήταν ξανά εκεί για τη Σπέτσια. Ο Θόρσμπι έκανε πέναλτι στο 60′ και ο επιθετικός των νεοφώτιστων διαμόρφωσε το τελικό σκορ από την άσπρη βούλα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 9/1

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ιλίτσιτς, 69′ Τολόι, 71′ Σαπάτα, 86′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0 (25′ Λεάο, 36′ πεν. Κεσί)

Κυριακή 10/1

Ρόμα – Ίντερ 2-2 (17′ Πελεγκρίνι, 86′ Μαντσίνι / 55′ Σκρίνιαρ, 62′ Ασράφ)

Πάρμα – Λάτσιο 0-2 (55′ Λουίς Αλμπέρτο, 67′ Καϊσέδο)

Ουντινέζε – Νάπολι 1-2 (27′ Λαζάνια / 15′ πεν. Ινσίνιε, 90′ Μπακαγιόκο)

Βερόνα – Κροτόνε 2-1 (16′ Κάλινιτς, 25′ ΝτιΜάρκο / 55′ Μεσσίας)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-0 (72′ Βλάχοβιτς)

Γιουβέντους – Σασουόλο 3-1 (51′ Ντανίλο, 82′ Ράμσεϊ, 90+2′ Ρονάλντο / 59′ Ντεφρέλ)