20.3 C

ΝΒΑ: Νικητής ο Ντόντσιτς κόντρα στον Γιόκιτς

Μεγάλες νίκες για Νετς, Καβαλίερς, Μπλέιζερς, Σπερς και Μάβερικς, τα ξημερώματα της Παρασκευής (8/1)

Οι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν τους Ντένβερ Νάγκετς εκτός έδρας με 124-117 στην παράταση (109-109 η κανονική διάρκεια του αγώνα), με τον Λούκα Ντόντσιτς να βγαίνει νικητής στην ευρωπαϊκή μονομαχία με τον Λούκα Γιόκιτς.

Ο Σλοβένος γκαρντ «άγγιξε» το τριπλ-νταμπλ, μετρώντας 38 πόντους, 13 ασίστ και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Σέρβος σέντερ είχε 38 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Οι Μάβερικς έφτασαν στο 4-4 και οι Νάγκετς έπεσαν στο 3-5.

Στο άλλο μεγάλο ματς της βραδιάς, οι Σαν Αντόνιο Σπερς επιβλήθηκαν των Λος Άντζελες Λέικερς εκτός έδρας με 118-109, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ, που σταμάτησε στους 28 πόντους. Οι Τζέιμς και Ντέιβις σκόραραν 27 και 23 πόντους αντίστοιχα. Οι Πρωταθλητές του ΝΒΑ υπέστησαν την τρίτη εντός έδρας ήττα τους σε πέντε αγώνες, έχοντας ρεκόρ 6-3, ενώ οι Σπερς είναι στο 4-4.

Θετικός στον κορωνοϊό ο Σεθ Κάρι, σε καραντίνα οι 76ερς

Οι Μπρούκλιν Νετς νίκησαν τους Φιλαδέλφεια 76ερς με 122-109, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε καραντίνα στη Νέα Υόρκη! Ο Σεθ Κάρι βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και η είδηση έγινε γνωστή κατά τη διάρκεια του αγώνα!

Οι 76ερς ολοκλήρωσαν κανονικά την αναμέτρηση, ενώ ο Σεθ Κάρι δεν άρχισε το ματς λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο και είδε όλη την πρώτη περίοδο από τον πάγκο. Στη συνέχεια, βέβαια, έμαθε το άσχημο νέο και αποχώρησε μόνος του από το γήπεδο των Νετς, ενώ όλη η ομάδα του τέθηκε σε καθεστώς απομόνωσης.

Τα αποτελέσματα στο ΝΒΑ, τα ξημερώματα της Παρασκευής:

Μπρούκλιν Νετς – Φιλαδέλφεια 76ερς 122-109

Μέμφις Γκρίζλις – Κλίβελαντ Καβαλίερς 90-94

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 135-117

Λος Άντζελες Λέικερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 109-118

Ντένβερ Νάγκετς – Ντάλας Μάβερικς 117-124 στην παράταση (109-109 η κανονική διάρκεια)