27.7 C

Σαουθάμπτον – Λίβερπουλ 1-0: Τρίτωσε το κακό, χαμογέλασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vids)

Τρίτη σερί απώλεια βαθμών για τη Λίβερπουλ που υπέστη ήττα-σοκ από την εξαιρετική φετινή Σαουθάμπτον (1-0) στο «Σεντ Μέρις».

Οι Κόκκινοι προέρχονταν από τις δύο σερί ισοπαλίες με Γουέστ Μπρομ και Νιούκαστλ και είδαν το κακό να… τριτώνει.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάνι Ινγκς στο 2ο λεπτό. Από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ-Πράουζ και το λάθος του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο πρώην επιθετικός της Λίβερπουλ Ντάνι Ινγκς με λόμπα κρέμασε τον Άλισον και πέτυχε το καταπληκτικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η Λίβερπουλ έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για το πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 50ό λεπτό, όταν το σουτ του Βαϊνάλντουμ βρήκε στο χέρι του Στίβενς, αλλά ο διαιτητής διέταξε το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά!

Οι Κόκκινοι όπως και κόντρα στη Νιούκαστλ πολιόρκησαν την εστία του Φόστερ, αλλά ήταν αναποτελεσματική και το πλήρωσε. Μάλιστα, η Σαουθάμπτον είχε μία και μοναδική ευκαιρία να κλειδώσει το ματς όταν ο Άλισον βγήκε εκτός περιοχής, ο Βαλερί πλάσαρε, αλλά ο Χέντερσον έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Το αποτέλεσμα έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα, αφού η Σαουθάμπτον έφτασε τους 29 βαθμούς και άφησε μόνες στην κορυφή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ με την πρώτη να έχει παιχνίδι λιγότερο!

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς, Μπεντνάρεκ, Στίβενς, Μπέρτραντ, Τζενεπό (32′ Τέλα), Γουόρντ-Πράουζ, Ντιαλό, Άρμστρονγκ, Ινγκς (77′ Ενλουντουλού), Γουόλκοτ (82′ Βαλερί)

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (77′ Μίλνερ), Χέντερσον, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν (57′ Σακίρι), Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1/1

Έβερτον – Γουέστ Χαμ 0-1 (86′ Σούτσεκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 2-1 (40′ Μαρσιάλ, 62′ Μπρούνο Φερνάντες / 58′ Τραορέ)

Σάββατο 2/1

Τότεναμ – Λιντς 3-0 (29′ πεν Κέιν, 43′ Σον, 50′ Αλντερβάιρελντ)

Κρίσταλ Πάλας – Σέφιλντ 2-0 (4′ Σλουπ, 45+5′ Έζε)

Μπράιτον – Γουλβς 3-3 (13′ Κόνολι, 47′ πεν. Μοπέ, 70′ Ντανκ / 19′ Σαΐς, 34′ αυτ. Μπερν, 44′ πεν. Νέβες)

Γουέστ Μπρομ – Άρσεναλ 0-4 (23′ Τίρνεϊ, 28′ Σακά, 61′, 64′ Λακαζέτ)

Κυριακή 3/1

Νιούκαστλ – Λέστερ 1-2 (82′ Κάρολ / 55′ Μάντισον, 72′ Τίλεμανς)

Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (90+2′ Χάντσον – Οντόι / 18′ Γκιντογκάν, 21′ Φόντεν, 34′ Ντε Μπρόινε)