15.8 C

Ολυμπιακός – Mega Soccerbet 78-75: Φιλική ανατροπή με τρομερό Βεζένκοβ!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τη φιλανθρωπική δράση του για την καταπολέμηση της πανδημίας και ο Σάσα Βεζένκοβ τις «υψηλές πτήσεις», με τους τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης να επικρατούν της Mega Soccerbet με 78-75, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους διαφορά

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Mega Soccerbet με 78-75 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Monday’s Game Night against COVID-19». Αυτός ήταν ο δεύτερος αγώνας των Ερυθρόλευκων στη συγκεκριμένη φιλανθρωπική ενέργεια και την προσπάθεια που καταβάλλεται για την καταπολέμηση του κορωνοϊού.

Η σπουδαία πρωτοβουλία της ΚΑΕ Ολυμπιακός για την ενίσχυση του Εθνικού Συστήματος Υγείας (ΕΣΥ), συνεχίστηκε το βράδυ της Δευτέρας (4/1) στο ΣΕΦ. Οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν τη Mega Soccerbet, ομάδα του Βελιγραδίου, με 78-75 χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, όπου κράτησαν τους νεανικούς και πολύ καλούς Σέρβους στους 30 πόντους.

Η Mega Soccerbet βρέθηκε να προηγείται αρκετές φορές ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (47-58 στο 26′, ήταν η τελευταία), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 14 λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τη σε βάρος του κατάσταση, έχοντας μπροστάρη τον εκπληκτικό Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους. Από τη σερβική ομάδα ξεχώρισαν ο Μάρκο Σιμόνοβιτς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, και το μεγάλο αστέρι της Mega, Φίλιπ Πετρούσεφ, που σημείωσε 20.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής, κυρίως, στο ελληνικό στοιχείο της ομάδας, ενώ κράτησε στον πάγκο τους Κώστα Σλούκα και Γιώργο Πρίντεζη σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Οι Βασίλης Σπανούλης και Σακίλ ΜακΚίσικ έμειναν εκτός 12άδας για λόγους ξεκούρασης, μαζί με τον τραυματία Κώστα Παπανικολάου, ενώ στη 12άδα συμπεριλήφθηκαν οι Αντώνης Κόνιαρης και Αλέξανδρος Νικολαΐδης. Ο Νικολαΐδης, με μπόλικο θράσος και «κρύο» αίμα, ήταν ο παίκτης που «καθάρισε» το ματς, ευστοχώντας σε κρίσιμο τρίποντο στο 39′ (78-71).

Ο αγώνας

O Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τους στη βασική πεντάδα τους Σλούκα, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις. Από την πλευρά του, ο Βλάντα Γιοβάνοβιτς είχε στην πρώτη πεντάδα τους Σμιθ, Καζαλόν, Μομίροφ, Πετρούσεφ και Σιμόνοβιτς. H Mega Soccerbet άρχισε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 2-11 στο 6ο λεπτό (0-4, 2-4, 2-11), με τον Πετρούσεφ να ξεχωρίζει. Μόνο ο Σλούκας στο τέλος του χρόνου είχε σκοράρει σε αυτό το διάστημα για τον Ολυμπιακό, που ήταν άστοχος και είχε κακές επιλογές στην επίθεση, σουτάροντας κυρίως προς το τέλος του χρόνου επίθεσης.

Oι γηπεδούχοι, που έπαιξαν με τη μαύρη εμφάνιση της ομάδας, αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ μείωσαν σε 11-12 στο 8′, με τον Χάρισον να παίρνει μπροστά (4 πόντους) και τον Χαραλαμπόπουλο να πετυχαίνει το μοναδικό τρίποντο του Θρύλου στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς, μειώνοντας στον πόντο ύστερα από 10 λεπτά αγώνα (15-16). Ο Ολυμπιακός είχε 4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 4/4 βολές στην πρώτη περίοδο, ενώ η σερβική ομάδα μέτρησε 4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/6 βολές στο ίδιο διάστημα.

Με 11 σερί προσωπικούς πόντους (2 τρίποντα, 1/2 βολές και 2 καρφώματα), ο σέντερ Μάρκο Σιμόνοβιτς έπαιζε μόνος του για τη Mega Soccerbet, που βρέθηκε να προηγείται με 22-27 στο 13′. Οι φιλοξενούμενοι, που βασίζονται σε ένα νεανικό ρόστερ, «έτρεξαν» σερί 6-0 και προηγήθηκαν 22-33 στο 15′ χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Σμιθ και ένα τρίποντο του Καζαλόν.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα «επέστρεψαν» στο ματς με τρίποντο του Νικολαΐδη (25-33 στο 15′) και καλάθι και φάουλ του Έλις (28-36 στο 17′). Ο Πρίντεζης πήρε το… όπλο του και με 7 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 35-42 στο 19′, αλλά η ομάδα του Βελιγραδίου προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά στο τέλος του πρώτου ημίχρονου χάρη σε τρίποντο του Γιόβιτσιτς σε «νεκρό» χρόνο (37-45). Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 9/17 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 10/11 βολές, ενώ η Mega Soccerbet με 9/14 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 12/14 βολές, με τον Σιμόνοβιτς να έχει 16 πόντους! Οι Πειραιώτες είχαν λίγα λάθη (4 έναντι 11), 8 ασίστ (έναντι 12 των Σέρβων) και 7 κλεψίματα (έναντι ενός των φιλοξενούμενων).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε με τους Νικολαΐδη, Χάρισον, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες βρήκαν σκορ μέσα από τη ρακέτα με τους Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν, μειώνοντας σε 43-49, αλλά με δύο τρίποντα των Σιμόνοβιτς και Πετρούσεφ οι Σέρβοι αύξησαν ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους στο 24′ (45-55). Η Mega Soccerbet συντηρούσε μία καλή διαφορά, που ποτέ δεν ξεπέρασε τη μεγαλύτερη τιμή της (+11), με τον Σιμόνοβιτς να είναι κυριολεκτικά ασταμάτητος και με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια να κάνει το 50-60 στο 27′.

Σε εκείνο το σημείο, πάτησε για πρώτη φορά παρκέ ο Κόνιαρης, ενώ ο Σλούκας είδε όλη την τρίτη περίοδο από τον πάγκο. Ήταν εμφανής η πρόθεση του προπονητικού επιτελείου να δώσει… ανάσες σε παίκτες και χρόνο συμμετοχής σε αθλητές, που δεν έχουν πολλά αγωνιστικά λεπτά στα πόδια τους. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός μείωσε στους 4 πόντους και το 57-61 λίγο πριν από την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου χάρη σε ένα λέι-απ του Βεζένκοβ και ένα καλάθι και φάουλ του Χάρισον, με τους Σέρβους να ολοκληρώνουν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 5 πόντους διαφορά (58-63).

Οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Κόνιαρη, Λαρεντζάκη, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοβ και Έλις. Οι Σλούκας και Πρίντεζης δεν αγωνίστηκαν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. O Βεζένκοβ δεν καταλαβαίνει από φιλικά και επίσημα, συνεχίζοντας τις «υψηλές πτήσεις». Με 7-0 προσωπικό σερί του Σάσα, που έφτασε τους 14 πόντους, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 32′ με 65-63.

Ο Πετρούσεφ πέτυχε καλάθι και φάουλ, φτάνοντας τους 18 πόντους (65-66), για να «απαντήσει» με 4 διαδοχικούς πόντους ο Λαρεντζάκης (69-66). Ο Σιμόνοβιτς ήταν εκπληκτικός με 5/7 τρίποντα και 24 πόντους, κάνοντας το 69-69 από τα 6,75μ., στο 35′. Ο Βεζένκοβ ανέβηκε στους 18 πόντους, καθώς με προσωπικό σερί 4-0 «έγραψε» το 73-71 στο 36′. Σε τρομερή αγωνιστική κατάσταση ο Σάσα.

Ο Μπαρτζώκας άφησε την ίδια πεντάδα για περίπου 8 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, μέχρι ο Μάρτιν να πάρει τη θέση του Έλις και ο Νικολαΐδης του Κόνιαρη, ενώ στη συνέχεια και ο Ζαν-Σαρλ αντικατέστησε τον Χαραλαμπόπουλο. Ο Πετρούσεφ έχασε δύο βολές και ο Βεζένκοβ συνέχισε το προσωπικό του σόου, κάνοντας από δύσκολη θέση το 75-71 στο 38′. Στους 20 πόντους ο 25χρονος φόργουορντ. Ο Ολυμπιακός έβγαλε πολύ καλές άμυνες στο τέλος και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο στο 39′, κάνοντας το 78-71. Το μόνο που κατάφερε η σερβική ομάδα ήταν να μειώσει στα τελευταία δευτερόλεπτα με 1/2 βολές του Πετρούσεφ και καλάθι και φάουλ του Καζαλόν (78-75). Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 21/36 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 21/24 βολές, 14 ασίστ, 18 κλεψίματα και 10 λάθη. Η Mega Soccerbet είχε 14/27 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 23/32 βολές, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα και 26 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-45, 58-63, 78-75.