20.9 C

Γουόριορς – Μπλέιζερς 137-122: Ο μαγικός Κάρι με 62 πόντους χάρισε στους «πολεμιστές» τη νίκη (vids)

Οι Γουόριορς κέρδισαν άνετα τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, με τον Στέφεν Κάρι να είναι φοβερός για ένα ακόμα παιχνίδι, ξεσπώντας λόγω των προηγούμενων ανεπιτυχών αποτελεσμάτων στην ομάδα του Πόρτλαντ.

Ο Κάρι πέτυχε 62 πόντους σκοράροντας όπως, όποτε και από όπου ήθελε, πετυχαίνοντας  18/31 σουτ (8/16 τρίποντα), 18/19 βολές, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής, πραγματοποιώντας την καλύτερη ατομική παράσταση σε αυτή την σεζόν στο NBA.

Για τους Γουόριορς άξιοι συμπαραστάτες του Κάρι ήταν οι Γουίγκινς 21 πόντοι και Ούμπρε 17 πόντοι. Για την ομάδα του Πόρτλαντ ο Λίλαρντ πέτυχε 32 πόντους, ο ΜακΚόλουμε 28, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ, με τον Καντέρ να πετυχαίνει 24 πόντους και να μοιράζει 12 ριμπάουντ.

Όσο για το παιχνίδι, η διαφορά στο σκορ δεν πήρε ποτέ μεγάλες διαστάσεις, καθώς στο ημίχρονο οι Γουόριρος νικούσαν με 66-54. Στα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 20 (90-70), με τους Μπλέιζερς να αντεπιτίθενται, μειώνοντας στους 7, και ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για την λήξη του παιχνιδιού, ωστόσο δεν πέτυχαν την ολική ανατροπή.