17.9 C

Ντόρτμουντ – Βόλφσμπουργκ 2-0: Ποδαρικό… με το δεξί

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε στο Βεστφάλεν με 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ για την 14η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Κιτρινόμαυροι άφησαν πίσω τους την ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου, επιστρέφοντας στις νίκες και πλέον βρίσκονται στην 4η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος με ένα βαθμό διαφορά από τις Ουνιόν και Βόλφσμπουργκ.

Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ακάντζι νίκησε με κεφαλιά τον Κάστελ.

Ο Σάντσο διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 2-0. Ο Ρέινα βρήκε τον Άγγλο, ο Οτάβιο δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και εκείνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κάστελ.

Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 20χρονου μεσοεπιθετικού στη φετινή Bundesliga και ο ίδιος το πανηγύρισε με μεγάλο ενθουσιασμό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 2/1

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Γκλάντμπαχ 0-1 (58′ Εμπολό)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λεβερκούζεν 2-1 (22′ Γιουνές, 54′ αυτ. Ταπσόμπα / 10′ Αμίρι)

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 0-1 (77′ Ιάγο)

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 1-3 (58′ Μπεμπού / 7′ Σανταμαρία, 34′ Γκρίφο, 42′ αυτ. Κασίμ)

Βέρντερ Βρέμης – Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (12′ Μπέκερ, 28′ Αβονίγι)

Χέρτα Βερολίνου – Σάλκε 3-0 (36′ Γκεντουζί, 52′ Κόρδοβα, 80′ Πιάτεκ)

Στουτγκάρδη – Λειψία 0-1 (67′ Όλμο)