21.5 C

Τότεναμ – Λιντς 3-0: Εσείς την μπάλα, εμείς τα γκολ (vids)

Ποδαρικό στο 2021 με… ξέσπασμα και νίκη για την Τότεναμ, που είχε έναν πολύ άσχημο Δεκέμβρη με διαδοχικές γκέλες.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επιβλήθηκε με 3-0 της Λιντς, η οποία ήταν κακή αμυντικά και βιαζόταν επιθετικά με αποτέλεσμα να μην πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό ο Χάρι Κέιν. Ο Αλιόσκι ανέτρεψε τον Μπέρχβαϊν και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα από την οποία ο Άγγλος στράικερ πέτυχε το 1-0.

Από τα γκολ δεν έλειψε ο Σον. Ο Νοτιοκορεάτης συνεργάστηκε με τον Κέιν στο 43ο λεπτό και με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 2-0 που έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Τότεναμ ενόψει του δευτέρου μέρους.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 50ό λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Αλντερβάιρελντ πήδηξε ψηλότερα από όλους, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μεσλιέ που δεν κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του για τρίτη φορά, έστω και για πολύ λίγα εκατοστά.

Η Λιντς είχε διαρκώς την μπάλα, αλλά όχι μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει κάτι. Η Τότεναμ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντόχερτι στις καθυστερήσεις, ενώ με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1/1

Έβερτον – Γουέστ Χαμ 0-1 (86′ Σούτσεκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 2-1 (40′ Μαρσιάλ, 62′ Μπρούνο Φερνάντες / 58′ Τραορέ)