20 C

Λεβερκούζεν – Μπάγερν 1-2: Ο Λεβαντόφσκι την εκτόξευσε στην κορυφή με γκολ στο 93′! (vid)

Το 2020 για τους περισσότερους ήταν μία κάκιστη χρονιά ελέω κορωνοϊού. Για τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ήταν… ονειρεμένη! Ο Πολωνός έσκισε τα αντίπαλα δίχτυα ουκ ολίγες φορές με τα φοβερά γκολ του, πήρε το βραβείο του κορυφαίου από τη FIFA και το Σάββατο (19/12) έκανε το καλύτερο δώρο στην Μπάγερν.

Στο ντέρμπι κορυφής με τη Λεβερκούζεν, ήταν εκείνος που οδήγησε στην ανατροπή την ομάδα του Φλικ και με το χρυσό γκολ του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (1-2) εκτόξευσε τους Βαυαρούς στην κορυφή και τους ανέδειξε πρωταθλητές χειμώνα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με το απίστευτο μονοκόμματο σουτ του Σικ που κατέληξε στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Αμίρι και κυνήγησαν στις αντεπιθέσεις ένα δεύτερο γκολ.

Ωστόσο, η… γκάφα στην άμυνα έφερε την ισοφάριση πριν το φινάλε του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός ήταν πάντα στη σωστή θέση προκειμένου να φέρει ένα δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με εξαίρεση τη φάση του 93ου λεπτού.

Ο Τα έκανε τραγικό λάθος, του… σέρβιρε έτοιμο γκολ, ο Πολωνός πλάσαρε και με δόση τύχης η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Χραντέτσκι για το 1-2. Παράλληλα, ισοφάρισε τον θρυλικό Γκερντ Μίλερ και αδιαμφισβήτητα το όνομα του θα βρίσκεται για πάντα με χρυσά γράμματα στην ιστορία της Μπάγερν.