20.6 C

Bundesliga: Ανατροπή με Λεβαντόφσκι η Μπάγερν, μεγάλες νίκες για Λειψία και Λεβερκούζεν

Δυσκολεύτηκε αλλά με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πρωταγωνιστεί, η Μπάγερν επικράτησε με 2-1 της Βόλφσμπουργκ, η οποία προηγήθηκε στο Μόναχο.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Φίλιπ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του μετά το γύρισμα του Εμπαμπού, ωστόσο ο Λεβαντόφσκι με δύο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά έφερε το τρίποντο με ανατροπή για την ομάδα του.

Ο Κομάν του σέρβιρε έτοιμο γκολ και ο Πολωνός στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ισοφάρισε σε 1-1. Στο 50′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η Λειψία απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Χόφενχαϊμ χάρη στο γκολ του Πόουλσεν στο 60′, ενώ η Λεβερκούζεν με πολύ άνετη… τεσσάρα επικράτησε με 4-0 της Κολωνίας εκτός έδρας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 15/12

Χέρτα – Μάιντς 0-0

Στουτγκάρδη – Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (85′, 90′ Κάλαϊτζιτς / 4′ Φρίντριχ, 77′ Αβονίγι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ 3-3 (22′ πεν., 24′ Σίλβα, 32′ Μπάρκοκ / 14′, 90′ πεν., 90+5′ Στιντλ)

Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 1-2 (28′ Μόχβαλντ / 12′ Γκερέιρο, 78′ Ρόις)