27.7 C

Ολυμπιακός – Βαλένθια 85-96: Ξέχασε να παίξει άμυνα

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να βρει απάντηση στην επιθετικότητα της Βαλένθια, που πέρασε νικηφόρα από το ΣΕΦ, επικρατώντας με 96-85

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Βαλένθια με σκορ 96-85 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague, και είδε το νικηφόρο σερί του (2-0) να σπάει από την επιθετικότητα της ισπανικής ομάδας, που ανέβηκε στο 9-5, με τον Θρύλο να έχει, πλέον, ρεκόρ 7-6 στην Ευρωλίγκα.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να βρουν το… αντίδοτο στην ευστοχία της Βαλένθια, που έφτασε να έχει 10/17 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο. Όσες προσπάθειες και αν έκαναν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να «επιστρέψουν» στην αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τις λύσεις. H Βαλένθια απέκτησε αυτοπεποίθηση από νωρίς στα σουτ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 65.7% στα δίποντα (23/35) και 47.6% στα τρίποντα (10/21).

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, το κενό του οποίου στην άμυνα φάνηκε ξεκάθαρα, ενώ στην πρώτη περίοδο το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε με τραυματισμό και τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος αισθάνθηκε σπασμούς στη μέση και έπαιξε μόλις 02:25.

Για τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ για τους Ισπανούς διακρίθηκαν οι Ντούμπλιεβιτς (20 πόντους), Γουίλιαμς (16), Κάλινιτς (14) και Τόμπι (12). Οι φόργουορντ και οι σέντερ τους, δηλαδή. Εκτός από την ευστοχία στην περιφέρεια, η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου έκανε μεγάλη… ζημιά στον Ολυμπιακό και μέσα στη ρακέτα, όπως γίνεται αντιληπτό και από τους τέσσερις πρώτους σκόρερ της. Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός μετρούσε εννέα συνεχόμενες νίκες κόντρα στη Βαλένθια, σε επίπεδο Euroleague (σ.σ.: 9-1 ήταν η συνολική ιστορία των αναμετρήσεων πριν από την αποψινή μονομαχία).

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Βαλένθια:

Ο αγώνας

Ο Κώστας Παπανικολάου έμεινε τελικά εκτός 12άδας λόγω του αυχενικού προβλήματος που αντιμετωπίζει. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε στη βασική πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ, Έλις. Από την πλευρά του, ο Χάουμε Πονσαρνάου άρχισε με τους Βίβες, Πρέπελιτς, Σαν Εμετέριο, Λαμπιρί, Ντούμπλιεβιτς.

Ο Χαραλαμπόπουλος δεν είχε αγωνιστεί καθόλου στις δύο σερί νίκες του Ολυμπιακού μακριά από το ΣΕΦ κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Ερυθρό Αστέρα, αλλά άρχισε «πενταδάτος» σε αυτό το ματς λόγω της απουσίας του Παπανικολάου. Με 5 προσωπικούς πόντους και το πρώτο του τρίποντο στη φετινή Ευρωλίγκα, ο Ζαν-Σαρλ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 5-3 στο 3′, αλλά η Βαλένθια με ένα γρήγορο σερί 5-0 προηγήθηκε 5-8 στο 4′ και 7-12 στο 6ο λεπτό χάρη σε μία στις δύο βολές του Λαμπιρί. Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε με σουτ από τη γωνία σε 9-12, αλλά η Βαλένθια «έτρεξε» ένα σερί 7-0 με τους Τόμπι (τρίποντο), Πρέπελιτς και Λαμπιρί και η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της και το +10 (9-19 στο 8′).

Οι Ερυθρόλευκοι καθυστερούσαν στην ανάπτυξη και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι «κολλούσε» συχνά η επίθεση και η εκτέλεση γινόταν βιαστικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Μπαρτζώκας έριξε άμεσα στο ματς τους Πρίντεζη και Μάρτιν, αλλά είδε τον Έλληνα φόργουορντ να παίζει μόλις για 02:25, καθώς αποχώρησε τραυματίας και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια έπειτα από μία άμυνα στον Λαμπιρί και καλάθι του Γάλλου φόργουορντ/σέντερ (9-19). Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο (3/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές), με την ισπανική ομάδα να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 9 πόντους (16-25), έχοντας 5/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα, αλλά και 6/7 βολές.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο με πεντάδα Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοφ και Μάρτιν, αλλά διαδοχικά λάθη έφεραν ξανά τους φιλοξενούμενους με διψήφιες διαφορές. Με τρίποντο του Χέρμανσον στο 12′ οι «νυχτερίδες» ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (20-31), ενώ με νέο καλάθι του Γουίλιαμς το σκορ έγινε 24-35 στο 13′.

Ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 4-0 με δύο καλάθια του Βεζένκοβ από πάσες του Σπανούλη (28-35), μειώνοντας στους 6 με τρίποντο του Σπανούλη από τα… 8 μέτρα (31-37) και τους 5 με μία στις δύο βολές του ΜακΚίσικ στο 16′ (32-37). Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε λάθη και βιαστικές επιθέσεις των γηπεδούχων, κάνοντας σερί 6-0 με δύο καλάθια του Ντούμπλιεβιτς και ένα του Κάλινιτς (32-43).

Ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό που είχε βρει και η ισπανική ομάδα έφτασε να προηγείται με 14 πόντους στο 20′ χάρη σε επιμέρους σκορ 4-13 και τρίποντο του Πρέπελιτς (36-50). Ένα καλάθι και φάουλ του Χάρισον στον αιφνιδιασμό (από κλέψιμο του ίδιου και πάσα, μετέπειτα, του ΜακΚίσικ) μείωσε κάπως τη διαφορά (39-50), για να κλείσει το ημίχρονο στο -13 (39-52).

Η Βαλένθια είχε 13/19 δίποντα (68.4%), 5/10 τρίποντα (50.0%) και 11/12 βολές στο πρώτο ημίχρονο (91.7%), ενώ ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος με 8/18 δίποντα (44.4%), 3/11 τρίποντα (27.3%) και 14/16 βολές (87.5%). Οι Πειραιώτες είχαν λίγα λάθη (5) σε αυτό το διάστημα, όπως και η ομάδα του Πονσαρνάου (6 λάθη), αλλά η διαφορά στα ριμπάουντ έκανε τη διαφορά (10-17), καθώς η Βαλένθια μέτρησε 7 επιθετικά ριμπάουντ και 10 αμυντικά έπειτα από 20 λεπτά αγώνα, ενώ ο Θρύλος είχε μόλις 5 αμυντικά ριμπάουντ και 5 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης, που ήταν εκ των κορυφαίων στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, έπαιξε μόλις για 12 δευτερόλεπτα στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Σλoύκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Με τρίποντο του Σλούκα, έριξε άμεσα τη διαφορά (42-52). Ο Πρίντεζης δεν γύρισε στο παιχνίδι, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα στη μέση (σ.σ.: σπασμούς). Ο Θρύλος μείωσε σε 44-52 με λέι-απ του Ζαν-Σαρλ στο 22′ (44-52). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν μεγαλύτερη διάθεση να παίξουν άμυνα, αλλά με τρεις διαδοχικές σερί βολές και συνολικά σερί 8-0 (και τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς), η Βαλένθια έφτασε για πρώτη φορά στο +16 (44-60 στο 24′). Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω… Με τρίποντο του Σλούκα και κάρφωμα του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό (μετά το κλέψιμο του Αμερικανού στον Ντούμπλιεβιτς), μείωσε τη διαφορά στους 11 πόντους (51-62). Ο Ζαν-Σαρλ απάντησε στο τρίποντο του Πρέπελιτς και η διαφορά πήγε ξανά στους 11, 54-65 στο 26′.

Ο Ντούμπλιεβιτς με νέο τρίποντο (2/3) έφτασε τους 18 πόντους και ο Γουίλιαμς με το πρώτο του τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +17 (54-71). Ο Ολυμπιακός, όμως, έκανε μία ακόμα προσπάθεια για να «επιστρέψει» στο παιχνίδι. Με σερί 7-0 (πικ εντ ρολ Σλούκα με Μάρτιν, τρίποντο Σλούκα και λέι-απ ΜακΚίσικ), ο Θρύλος μείωσε σε 61-71 στο 29′. Η Βαλένθια είχε κάποια στιγμή 10/17 τρίποντα (61-74). Με δύο σερί καλάθια από Μάρτιν και ΜακΚίσικ (εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα με το δεξί χέρι), ο Ολυμπιακός μείωσε ύστερα από ώρα σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά στο 30′ (65-74), αλλά η Βαλένθια έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (65-76). Η ισπανική ομάδα ήταν εύστοχη, μετρώντας 76 πόντους σε 30 αγωνιστικά λεπτά.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν ακόμα 10 λεπτά για να ανατρέψουν διαφορά 11 πόντων και άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, Χάρισον, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ. Ο Γάλλος έπαιζε στο «5». Ο Λαρεντζάκης έδωσε ώθηση στην άμυνα και ο Ολυμπιακός είχε κάποιες καλές αμυντικές προσπάθειες, μειώνοντας τη διαφορά στους 8 (72-80), με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου του Ζαν-Σαρλ στο 33′, με τον Γάλλο φόργουορντ να κερδίζει το φάουλ, αλλά να αστοχεί στη συμπληρωματική βολή. Με μία στις δύο βολές του Βεζένκοβ (74-82) και ένα καλάθι του Ζαν-Σαρλ έπειτα από πάσα του Σλούκα (76-84), η διαφορά συντηρήθηκε στους 8 πόντους στο 36′.

Η Βαλένθια είχε απάντηση σε κάθε δυσκολία που της έβαζε ο Ολυμπιακός και με καλάθια των Τόμπι, Γουίλιαμς και Κάλινιτς αύξησε τη διαφορά ξανά στο +12 (76-88 στο 37′) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Ο Ολυμπιακός μπορεί να μείωσε και σε 81-90 με τρίποντο του Σλούκα στο 39′, αλλά ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ανατραπεί η κατάσταση. Η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 96-85 στο ΣΕΦ, σκοράροντας σταθερά 20 πόντους+ σε κάθε δεκάλεπτο, και ανέβηκε στο 9-5 στην κατάταξη, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στο 7-6 στην Ευρωλίγκα της τρέχουσας σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 39-52, 65-76, 85-96.

Οι διαιτητές: Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Μικέλε Ρόσι (Ιταλία), Ρόμπερτ Βικλίτσκι (Τσεχία).