18.2 C

Bundesliga: Ο Ρόις λύτρωσε την Ντόρτμουντ, όρθια στο 95′ η Γκλάντμπαχ

Σπουδαίο τρίποντο πήρε η Ντόρτμουντ στο πρώτο ματς της μετα-Λουσιάν Φαβρ εποχής. Κόντρα στη Βέρντερ στη Βρέμη οι Βεστφαλοί χρειάστηκαν τον Μάρκο Ρόις για να επιστρέψουν στις νίκες.

Στο 12′ ο Γκερέιρο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (0-1), με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσα με τον Μόβχαλντ στο 28′. Ο Ρόις κέρδισε πέναλτι στο 78′, ο Παβλένκα απέκρουσε, αλλά ο Γερμανός πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Η Γκλάντμπαχ στη ματσάρα της Φρανκφούρτης απέσπασε τον βαθμό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. O Στιντλ έκανε χατ τρικ, αφού άνοιξε το σκορ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ στο 14′ και παρά τα… όργια του Αντρέ Σίλβα (δύο γκολ και μία ασίστ), με δύο γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του Μάρκο Ρόζε (3-3).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 15/12

Χέρτα – Μάιντς 0-0

Στουτγκάρδη – Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (85′, 90′ Κάλαϊτζιτς / 4′ Φρίντριχ, 77′ Αβονίγι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ 3-3 (22′ πεν., 24′ Σίλβα, 32′ Μπάρκοκ / 14′, 90′ πεν., 90+5′ Στιντλ)

Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 1-2 (28′ Μόχβαλντ / 12′ Γκερέιρο, 78′ Ρόις)