20.8 C

Γουέστ Μπρομ – Κρίσταλ Πάλας 1-5: Κυρίαρχοι οι «αετοί» στο Χόθορνς

Τεράστια νίκη με 5-1 στο «Χόθορνς» επί της Γουέστ Μπρομ πήρε η Κρίσταλ Πάλας. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν λόγω της αποβολής του Ματέους Περέιρα στο 34ο λεπτό για εκτός φάσης χτύπημα και στο δεύτερο μέρος σκόρπισαν την ομάδα του Μπίλιτς.

Το αυτογκόλ του Φέρλονγκ στο 8ο λεπτό δυσκόλεψε τα πράγματα για τους γηπεδούχους από νωρίς. Ο δεξιός μπακ των γηπεδούχων είχε δοκάρι και στη συνέχεια πήρε το αίμα του πίσω με ασίστ στον Γκάλαχερ στο 30′ για το 1-1 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τα δύο γκολ του Ζαχά, αλλά και τα άλλα δύο του Μπεντέκε η Πάλας σφράγισε με επιβλητικό τρόπο το τρίποντο για το τελικό 1-5.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 5/12

Μπέρνλι – Έβερτον 1-1 (3′ Μπρέιντι / 45+3′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-0 (5′ Στέρλινγκ, 26′ πεν. Ντε Μπράινε)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (38′ Σούτσεκ / 65′ Πογκμπά, 68′ Γκρίνγουντ, 78′ Ράσφορντ)

Τσέλσι – Λιντς 3-1 (27′ Ζιρού, 61′ Ζουμά, 90+3′ Πούλισικ / 4′ Μπάμφορντ)

Κυριακή 6/12

Γουέστ Μπρομ – Κρίσταλ Πάλας 1-5 (30′ Γκάλαχερ / 8′ αυτ. Φέρλονγκ, 55′, 68′ Ζαχά, 59′, 82′ Μπέντεκε)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λέστερ (16:15)

Τότεναμ – Άρσεναλ (18:30)

Λίβερπουλ – Γουλβς (21:15)