21.7 C

Η αφιέρωση των παικτών της Μπόκα και τα δάκρυα της Ντάλμα (vid)

Συναισθηματικά φορτισμένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπόκα Τζούνιορς και τη Νιούελς στο Μπομπονέρα, λίγες ημέρες μετά τον θάνατο του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Καθισμένη στη σουίτα του πατέρας της, η κόρη του Ντιεγκίτο, Ντάλμα, παρακολουθούσε την αναμέτρηση, εμφανώς συγκινημένη από την έναρξη: πριν ξεκινήσει το ματς, οι δύο ομάδες συγκεντρώθηκαν στη σέντρα και κράτησαν ενός λεπτού σιγή γύρω από ένα τεράστιο πανό του Μαραντόνα, ενώ οι παίκτες της Μπόκα φορούσαν φανέλες με το όνομα του θρύλου της Αργεντινής στην πλάτη.

Λίγο μετά την έναρξη της αναμέτρησης, στο 12ο λεπτό, ο Κολομβιανός μέσος Έντβιν Καρδόνα έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μετά τους πρώτους πανηγυρισμούς, οι παίκτες της Μπόκα κατευθύνθηκαν προς την πλευρά της κόρης του Μαραντόνα, άπλωσαν μια φανέλα του πατέρα της στο χορτάρι και χειροκρότησαν, με την Ντάλμα να ξεσπά σε λυγμούς.