15.9 C

Λιντς – Άρσεναλ 0-0: Τα δοκάρια έσωσαν τους κανονιέρηδες

25 τελικές. Τρία δοκάρια. Κανένα γκολ. Η Λιντς μπορεί να τα βάλει με την ατυχία της, αλλά κυρίως με την αστοχία των παικτών της που δεν κατάφεραν να σκοράρουν κόντρα στην Άρσεναλ στο «Έλαντ Ρόουντ» με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 μέχρι το τέλος.

Το ματς είχε εντυπωσιακό ρυθμό και τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο 52′, όταν ο Πέπε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για κουτουλιά στον Αλιόσκι.

Η Άρσεναλ έμεινε όρθια με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του Λένο, αφού δεν μπορούσε να διαχειριστεί το αριθμητικό της μειονέκτημα. Οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια! Αρχικά στο 79′ στο σουτ του Ροντρίγκο, στο 87′ στην κεφαλιά του Μπάμφορντ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Ραφίνια.

Λιντς (Μπιέλσα): Μεσλιέ, Έιλινγκ (71′ Ροντρίγκο), Κοχ, Κούπερ, Αλιόσκι, Φίλιπς, Ραφίνια, Κλιχ, Ντάλας, Χάρισον (80′ Πόβεδα), Μπάμφορντ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες, Τίρνεϊ, Τζάκα, Θεμπάγιος, Γουίλιαν (46′ Νέλσον), Γουίλοκ (57′ Σακά / 90+3′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/11

Νιούκαστλ – Τσέλσι 0-2 (10′ αυτ. Φερνάντες, 65′ Έιμπραχαμ)

Άστον Βίλα – Μπράιτον 1-2 (47′ Κόνσα / 12′ Γουέλμπεκ, 56′ Μαρτς)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (5′ Σον, 65′ Λο Σέλσο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Μπρομ 1-0 (56′ πεν. Φερνάντες)

Κυριακή 22/11

Φούλαμ – Έβερτον 2-3 (15′ Ριντ, 70′ Λόφτους-Τσικ / 1′, 29′ Κάλβερτ-Λιούιν, 35′ Ντουκουρέ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 0-1 (56′ Αλέ)

Λιντς – Άρσεναλ 0-0

Λίβερπουλ – Λέστερ (21:15)