16.6 C

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ 67-73: Με τα χίλια ζόρια η Βασίλισσα

Το παιχνίδι της Ρεάλ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι ήταν μία ακόμα τρανή απόδειξη πως στη φετινή Euroleague τίποτα δεν είναι… εύκολο για κανένα φαβορί.

Οι Ισπανοί όντας ψύχραιμοι και εύστοχοι σε κρίσιμα σημεία κατάφεραν να επιστρέψουν κόντρα στην εξαιρετική ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς και να πάρουν στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα (67-73). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βελτίωσε το ρεκόρ της (4-4), την ώρα που οι Σέρβοι έπεσαν στο 3-5.

Η Ρεάλ βρέθηκε να κυνηγάει στα πρώτα λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά (21-10), ωστόσο με 0-9 επιμέρους σερί οι φιλοξενούμενοι γύρισαν στο ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας με τους εκπληκτικούς Λόιντ και Γουόλντεν που ολοκλήρωσαν το ματς με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα φρόντισαν να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά στους δέκα (37-27), ωστόσο η ομάδα του Λάσο επέστρεψε ξανά και στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τον έλεγχο του ματς και με ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων πήρε τη νίκη τελικά στο τέλος.

Για τους νικητές τη διαφορά έκαναν οι Τόμπκινς – Ράντολφ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 42-36, 53-59, 67-73.