19.3 C

Προμηθέας – Τρέντο 80-89: Ανώτεροι οι Ιταλοί, σπουδαίο ματς ο Αγραβάνης

Ο Προμηθέας είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη Τρέντο, δεδομένων και των απουσιών που κλήθηκε να διαχειριστεί ο Μάκης Γιατράς λόγω κορωνοϊού.

Οι Πατρινοί πάλεψαν κόντρα σε μία ομάδα που τελικά αγωνίστηκε με οχτώ παίκτες και με ωραίο μπάσκετ έφτασε στη νίκη.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης που ξεπέρασε τον κορωνοϊό σημείωσε 22 πόντους με 3/4 τρίποντα, ενώ ο Μίλερ πέτυχε άλλους 22, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ. Σημαντική συνεισφορά είχε και ο Φαγέ που μάζεψε 13 ριμπάουντ, τα 12 εκ των οποίων αμυντικά.

Ο Προμηθέας που έπεσε στο 2-4, την ώρα που η Τρέντο προκρίθηκε με το 6-0, ήταν πολύ ανταγωνιστικός ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το σερί της ιταλικής ομάδας όμως στο τρίτο δεκάλεπτο και η εξαιρετική εμφάνιση του Σάντερς (22 πόντοι) επέτρεψαν στους παίκτες του Μπριέντσα να φτάσουν στη νίκη παρουσιάζοντας υπομονή και παίζοντας καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89.