20.5 C

Παγκράτι – Ολυμπιακός Β’ 88-77: Πρώτη ήττα για τους Ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός Β’ παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση το Παγκράτι πήρε τελικά τη νίκη με 88-77 και υποχρέωσε τους Ερυθρόλευκους στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών.

Το ξεκίνημα για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν ονειρεμένο, καθώς ο Ολυμπιακός Β’ σημείωσε 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πιάνει τη μέγιστη τιμή της +10 (20-30).

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με το Παγκράτι να αντιδρά άμεσα και να μειώνει σημαντικά τη διαφορά στους πέντε πόντους (39-44) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον Ολυμπιακό Β’ και μάλιστα, με τον Γκαβασιάδη (22 π) να είναι η αιχμή του δόρατος κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (65-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και μπορεί η διαφορά να έφτασε τους 9 πόντους (73-64), αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα έπεσε στους 3 (73-70).

Βέβαια, αυτό δεν ήταν δυνατόν να κρατήσει τους Ερυθρόλευκους στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς το Παγκράτι μετά από το τάιμ άουτ ανέβασε πάλι την απόδοσή του και τη συνάμα τη διαφορά.

Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 88-77 και υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό Β’ στην πρώτη του φετινή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-44, 65-58, 88-77