20.7 C

Νάπολι – Αταλάντα 4-1: Πλήρωσαν τα σπασμένα οι αγνώριστοι μπεργκαμάσκι

Η Νάπολι επέστρεψε από τη διακοπή με έναν και μοναδικό στόχο: Να αφήσει πίσω της την περιπέτεια με τον κορωνοϊό και την ήττα στα χαρτιά (μαζί με το -1) στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους.

Ο Γκατούζο είδε τους παίκτες του να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο κόντρα στη φορμαρισμένη Αταλάντα, η οποία έδειξε όμως το κακό της πρόσωπο και γνώρισε βαριά ήττα στο Σαν Πάολο με 4-1.

Το ματς κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο και εν πολλοίς μερίδιο ευθύνης για την ήττα φέρνει ο γκολκίπερ των μπεργκαμάσκι, Μάρκο Σπορτιέλο που στο 23′ έχασε την μπάλα σε γύρισμα και ο Λοσάνο έγραψε το 1-0.

Ο Μεξικανός σκόραρε και τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ στο 30′ και στο 43′ «χτύπησαν» με δύο τέρματα από φοβερά εκτός περιοχής σουτ οι Πολιτάνο – Όσιμεν. Η Αταλάντα κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 69′ με τον Λάμερς.