23.8 C

Ολυμπιακός – Ιωνικός 102-73: Ζεστάθηκε ενόψει ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στο ΣΕΦ τον Ιωνικό σε φιλικό αγώνα, με τους Ερυθρόλευκους να δείχνουν ότι είναι αρκετά σκαλιά πιο πάνω από την ομάδα που αγωνίζεται στην απαξιωμένη Basket League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν αρκετά κοντά στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +6 για τους Ερυθρόλευκους (45-39).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άλλαξε εντελώς την εικόνα του και με τους Σλούκα, Μάρτιν και Πρίντεζη να σημειώνουν από 14 πόντους έκαστος, η διαφορά ανέβηκε σε δυσθεώρητα επίπεδα.

Η ομάδα του Κουφού έμεινε πάρα πολύ πίσω, καθώς σημείωσε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε αυτήν την στασιμότητα των αντιπάλων του.

Τελικά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη πολύ εύκολα με 102-73, πετυχαίνοντας συνολικά 57 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 22-15, 45-39, 76-48, 102-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (2τρ., 1ριμπ.., 1κλ.), Χαραλαμπόπουλος 8 (2τρ., 2 ριμπ., 1 ασ., 1κλ.), Λαρεντζάκης 8 (2τρ., 2 ριμπ, 2 ασ., 1κλ.), Κόνιαρης 2 (1ασ., 1κλ.), Σλούκας 14 (3τρ., 3 ριμπ., 3 ασ., 1 κλ.), Μάρτιν 14 (3 ριμπ., 1 κλ., 1 κοψ.), Παπανικολάου 4(1ρπ., 1 ασ.), Βεζένκοφ 11 (1τρ., 5 ριμπ., 3ασ.), Πρίντεζης 14 (1τρ., 5 ριμπ., 3ασ.), Τζένκινς 3(1τρ., 2ασ.), Έλις 4 (2τριπ., 2 ασ.), Χρηστίδης 4 (3ριμπ.), ΜακΚίσικ 10 (2τρ., 1ριμπ., 4 ασ., 2 κλ.).

Ιωνικός Ν. (Κουφός): Ζέισλοφτ 3(1), Πετρόπουλος, Χουγκάζ 2, Σμιθ 6(1), Γιουλ 9, Χόλογουελ 6, Πριτζέτ 4, Φιτζπάτρικ 12(2), Τολιόπουλος 23(4), Μαραγκίδης 8(2), Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Γιατρούδης.