20.6 C

Ολυμπιακός Β’ – Τρίτωνας 91-75: Μία σκάλα πάνω οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός Β’ είχε ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, καθώς κόντρα στον Τρίτωνα κατάφερε να επικρατήσει με 91-75, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Διονύση Σκουλίδα (20 π, 5/10 τριπ).

Οι Ερυθρόλευκοι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν ότι θα είναι τα… αφεντικά, βάζοντας πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη μπόρεσε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο (49-34).

Με τον Διονύση Σκουλίδα να κάνει ένα φανταστικό παιχνίδι (20 π, 5/10 τριπ) και τους Ερυθρόλευκους να σουτάρουν με το εξαιρετικό 57.7% πίσω από την γραμμή των 6.75 μ, ο Τρίτωνας δεν μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στην πρώτη νίκη των Πειραιωτών στην Α2 Ανδρών.

Η διαφορά στη συνέχεια ανέβηκε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας ακόμα και στο +23 (76-53) στην τέταρτη περίοδο για τον Ολυμπιακό Β’.

Τελικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Α2 Ανδρών, έχοντας ως τελικό στόχο την είσοδό τους στα playoff.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 49-34, 73-54, 91-75