17.8 C

Αμύντας – Ολυμπιακός Β’ 79-80: Δύσκολα οι Ερυθρόλευκοι στην επόμενη φάση

Ο Ολυμπιακός Β’ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Αμύντα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 80-79 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου τον περιμένει ο Κολοσσός.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, καθώς με 0-15 στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Ο Αμύντας αντέδρασε όμως και δικό του 11-0 σερί η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (11-15), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 για τον Ολυμπιακό Β’ (19-24).

Στη συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο να τελειώνει στο +9 (32-41).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Ερυθρόλευκοι δεν έριξαν την απόδοσή τους, μπόρεσαν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ, αλλά ο Αμύντας προσπαθούσε να κρατηθεί «ζωντανός» στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Με τον Πέτρο Μελισσαράτο να κάνει για ακόμα μία φορά ένα εξαιρετικό παιχνίδι (18 π, 9 ριμπ), η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη κυριάρζησε στην τρίτη περίοδο και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 12 πόντους (56-68).

Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο, ο Αμύντας αντέδρασε εκ νέου και μείωσε σημαντικά τη διαφορά, καθώς έφτασε ακόμα και στο -2 (75-77), αλλά με ένα τρίποντο του Διονύση Σκουλίδα (14 π, 4/5 τριπ), ο Ολυμπιακός Β’ πήρε αέρα πέντε πόντων (75-80) και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-41, 56-68, 79-80