16.6 C

Μαρούσι – Ολυμπιακός Β’ 87-92: Με την ψυχή στο… στόμα οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία δραματική νίκη στο Κλειστό του Αγίου Θωμά με 92-87 επί του Αμαρουσίου και συνεχίζει την πορεία του στο Κύπελλο Ελλάδας.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έδειξε το ανάλογο πάθος και την απαιτούμενη συγκέντρωση και πήρε τη νίκη. Από την αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα παλέψουν για κάθε φάση και δεν θα αφήσουν ποτέ τον αντίπαλό τους να έχει εύκολο έργο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του Ολυμπιακού στο 15-23, αλλά στη συνέχεια το Μαρούσι αντέδρασε και κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο +2 (40-38).

Ο Ολυμπιακός με τον Χρηστίδη να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι (22 π, 3 ριμπ, 3 ασ, 2 κλ) και τον Πέτρο Μελισσαράτο να είναι ασταμάτητος (25 π, 12 ριμπ, 1 ασ, 1 κλ) οι Ερυθρόλευκοι έμειναν μέσα στη διεκδίκηση της νίκες, παρά το γεγονός ότι το Μαρούσι σε ακρετές περιπτώσεις μπορούσε να πάρει μεγαλύτερη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 69-66.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα, μπόρεσαν να προηγηθούν ακόμα και με δύο πόντους (81-79) στα τελευταία λεπτά, αλλά με 9-0 του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, ο οποίος μέχρι εκείνη την στιγμή δεν έχει σκοράρει στον αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε για τα… καλά μπροστά στο σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 87-92.

Για το Μαρούσι ο Γιάννης Γκαγκαλούδης είχε 25 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία των Στασινού και Ξύδα, με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 40-38, 69-66, 87-92