16.8 C

ΑΕΚ Χάντμπολ: Κατέκτησε το τρόπαιο του τουρνουά «Ανδρέας Παπασταμάτης»

Την κατάκτηση του 1ου Διεθνούς Τουρνουά Χάντμπολ «Ανδρέας Παπασταμάτης» πανηγυρίζει η ΑΕΚ που επικράτησε στον τελικό της 3ης ημέρας την RK Eurofarm Pelister με 31-29. Η Ένωση απέδειξε περίτρανα ότι ήταν η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και σήκωσε το τρόπαιο, τιμώντας με τον καλύτερο τρόπο τη μνήμη του σπουδαίου Ανδρέα Παπασταμάτη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 0-2 και 1-3, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια σε 5-5 με τους Ουγκάλντε και Αραμπατζή. Για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στον σκορ (6-6, 8-8, 9-10), με την ΑΕΚ μετά το 20′ να… πατάει γκάζι και να ξεφεύγει με 17-12, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με μεγάλο όπλο τη σκληρή άμυνα που αποφέρει γρήγορους αιφνιδιασμούς, οι κιτρινόμαυροι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ουγκάλντε, Τζηρά και Lemos να εκτελούν έφτασαν στο +8 (23-15). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-20 και 27-21, όμως οι Ρέινα και Παπαδιονυσίου επέβαλαν την τάξη. Η Eurofarm το μόνο που κατάφερε ήταν να εκμεταλλευθεί τη χαλάρωση της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά και να μειώσει στο τελικό 31-29.

Μετά το τέλος του αγώνα προβλήθηκε βίντεο στη μνήμη του Ανδρέα Παπασταμάτη, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε ενός λεπτού σιγή.

AEK – RK Eurofarm Pelister 31-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 8-8, 11-11, 12-12, 17-12 (ημ.), 19-15, 23-16, 26-18, 29-22, 31-25, 31-29.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Παπαδιονυσίου 2, Ρέινα 4, Ουγκάλντε 6, Τζηράς 4, Μυλωνάς 1, Δομπρής, Νικολαΐδης 1, Αραπακόπουλος, Φλορίντο 1, Χιμένες 1, Λέμος 5, Αραμπατζής 3, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 2, Κεδέρης, Κοσάνοβιτς, Κοτσιώνης, Στάθης, Μπαμπατζανίδης.

RK EUROFARM PELISTER: Maras 2, Oileski, Markovski, Radovic 2, Madalinic 11, Stiepanovic, Gradan 2, Velovski 1, Peric 4, Canefski, Dukic 1, Kousan 3, Costeski, Vegar, Traikoski, Bajofski 3, Tanoski, Kukoski.