32.7 C

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 68-75: Τον άφησε στον… πάτο

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε ακόμα μία ήττα στο απαξιωμένο πρωτάθλημα της Basket League, αυτήν τη φορά από το Περιστέρι (68-75) και έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις πέντε νίκες.

Οι γηπεδούχοι κόντραραν το Περιστέρι για 30 λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι… ξύπνησαν στην τέταρτη περίοδο και με μεγάλα σουτ κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο, το σκορ ήταν στο 51-52, υπέρ της ομάδας του Παπανικολόπουλου, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να αντιδράσει έτσι ώστε να πάρει μία νίκη που θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην Basket League.

Ωστόσο, το Περιστέρι με τον Γκρέι (19 π) και τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Χάτσερ (15 π), να ηγούνται της επίθεσης κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Να σημειωθεί ότι μετά από το τέλος του αγώνα, οι φίλοι του ΠΑΟΚ αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες, το προπονητικό επιτελείο και όλους όσους περιβάλλουν την ομάδα, φωνάζοντας χαρακτηριστικά: «Μισθοφόροι όλοι!».

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

ΠΑΟΚ (Μέξας): Σχίζας 5 (1), Μπράουν 12 (0/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1/7 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σόρτερ 20 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (7 ριμπάουντ), Ρετ 6 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσόχλας (0/4 σουτ), Χατζηνικόλας, Μπεστ 11 (2/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Ξανθόπουλος, Μορέιρα 10 (10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 7 (1/5 τρίποντα), Κέιν 12 (3 ασίστ), Γκρέι 19 (7/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), Σκορδίλης 3 (8 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας (0/3 σουτ), Γόντικας, Χάτσερ 15 (3/7 τρίποντα), Μόουζες 4 (7 ριμπάουντ)