25.3 C

ΑΕΚ – Βόννη 92-85: Με ανατροπή το 1-0 η Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε την πρώτη νίκη της στη σειρά με τη Βόννη (92-85), κάνοντας την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και θα ψάξει το 2-0 και την πρόκριση στη Γερμανία.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, από την πρώτη περίοδο του αγώνα, παίρνοντας βραχεία κεφαλή με δύο πόντους (28-26) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Ένωση δεν έριξε το ρυθμό της, αλλά η Βόννη μπόρεσε να μείνει αρκετά κοντά στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο +2 (52-50) για την ελληνική ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι, βέβαια, μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με μεγαλύτερη διάθεση και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ και να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα (64-70) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και με μία αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Κέντρικ Ρέι να κάνει ένα φοβερό παιχνίδι (27 π) διατήρησε την υπέρ της διαφορά μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85