19.1 C

Χόρνετς – Μπακς 85-93: Τρομερός Γιάννης οδηγεί το Μιλγουόκι

Με έναν Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετάει… φωτιές, σημειώνοντας 41 πόντους, μαζεύοντας 20 ριμπάουντ και μοιράζοντας 6 ασίστ, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από τη Σάρλοτ, επικρατώντας των Χόρνετς με 93-85 και ανέβηκαν στο 52-8.

Οι Μιλγουόκι Μπακς μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Γιάννη να δείχνει από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (9-19) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-26.

Τα «Ελάφια» συνέχισαν να πιέζουν, με τον Γιάννη να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των Χόρνετς. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο στο καλάθι. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 43-45.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τον Αντετοκούνμπο να μην βρίσκει αντίπαλο να τον σταματήσει και τους Μπακς να διατηρούν, βραχεία κεφαλή (68-70) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ και παρά το γεγονός ότι οι Χόρνετς μείωσαν στον έναν πόντο (82-81), 4:27 πριν από το τέλος του αγώνα, έκαναν ένα επιμέρους 4-11 για να πάρουν τη νίκη.

Με αυτήν τη νίκη οι Μπακς ανέβηκαν στο 52-8 και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του NBA, ενώ παράλληλα έμειναν κάτω από οτυς 100 πόντους για πρώτη φορά, μετά από 83 παιχνίδια.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-26, 43-45, 68-70, 85-93