23.8 C

Βαλένθια – Μακάμπι 82-85: Ο Ντόρσεϊ είχε τον τελευταίο λόγο!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφυγε με μία πολύ σημαντική νίκη από την Ισπανία, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 82-85, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 17-8, ενώ οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 12-13.

Σε μία αναμέτρηση που έδειξε από την αρχή ότι θα είναι πολύ σκληρή, η Βαλένθια ξεκίνησε πιο δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 19-18.

Στη συνέχεια η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου δεν έριξε τον ρυθμό της, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να ψάχνει τα πατήματά της στο παρκέ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (38-33).

Στην επανάληψη η Μακάμπι βρήκε την αντίδραση που έψαχνε με τον Σκότι Γουίλμπεκιν (20 π) να την κρατάει στο παιχνίδι της νίκης. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τη Βαλένθια σε θέση οδηγού (61-58), αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειχνε ικανή να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι έμεινε κοντά στη Βαλένθια στο σκορ, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σημειώνει τους 14 από τους 19 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, ο ομογενής γκαρντ κατάφερε να δώσει στην ομάδα του σημαντικό προβάδισμα, όταν η μπάλα… έκαιγε. Με το σκορ στο 77-78, ο Ντόρσεϊ σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα δίνοντας αέρα τεσσάρων πόντων στη Μακάμπι (80-84).

Τελικά, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε τη νίκη με 82-85, με τον Έλληνα τεχνικό να γνωρίζει για ακόμα μία φορά την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 61-58, 82-85