17.1 C

Ζενίτ – Άλμπα 81-83: Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Πασκουάλ

Η Ζενίτ μπορεί να άλλαξε προπονητή, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει και την εικόνα της, καθώς γνώρισε την ήττα με 81-83 από την Άλμπα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague και υποχώρησε στο 7-18, ενώ η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 9-16.

Στο ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της Ζενίτ, η ρωσική ομάδα ξεκίνησε αρκετά δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους (25-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Κααλανού προπονητή συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά η Άλμπα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο -4 (42-38).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ζενίτ μπόρεσε να συνεχίσει στον ρυθμό που έθεσε από το πρώτο ημίχρονο και με τον Γουίλ Τόμας (19 π) να ηγείται της επίθεση των Ρώσων, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 64-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες αντέδρασε και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ (68-69), με τη συνέχεια να της ανήκει πλήρως. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 81-83, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή, με τον Χέρμανσον να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-38, 64-58, 81-83