19.2 C

Φορτούνα – Γκλάντμπαχ 1-4: Το όνειρο συνεχίζεται για την ομάδα του Ρόζε (vid)

Η Γκλάντμπαχ πήρε μία εντυπωσιακή νίκη επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 4-1, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga και ανέβηκε στους 42 βαθμούς, μόλις τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Λειψία.

Η ομάδα του Ρόζε ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ με τον Χόφμαν στο 22ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, καθώς στο 29 ο Τόμι έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 1-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν προβάδισμα με τον Στιντλ στο 51ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης στο 77 έκανε τρία τα τέρματα της Γκλάντμπαχ, με τον Νόιχαους να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο 81ο λεπτό.