19.3 C

Τουρκ Τέλεκομ – Φενέρμπαχτσε 81-83: Δραματικά στον τελικό

Η Φενέρμπαχτσε δεινοπάθησε, αλλά πήρε τη νίκη επί της Τουρκ Τέλεκομ με 81-83 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, όπου την περιμένει η Νταρουσάφακα.

Η Τουρκ Τέλεκομ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να… πεθάνει, με την Φενέρ να δυσκολεύεται πάρα πολύ μέχρι την τρίτη περίοδο.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +3 (48-45), ενώ στη συνέχεια η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά και έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ ισόπαλο στο 69-69.

Εκεί, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βρήκε τα πατήματά της, παίρνοντας στα χέρια της τα ηνία της αναμέτρησης (71-76) τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν πολύ δύσκολα το προβάδισμά τους, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 81-83. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Νάντο Ντε Κολό (19 π), Νίκολα Κάλινιτς (17 π) και Γιαν Βέσελι (15 π), ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Κώστα Σλούκα (11 π, 6 ριμπ, 4 ασ).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 48-45, 69-69, 81-83