17.8 C

Διαγόρας – ΑΕΚ 71-89: Στον τελικό η Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε μία εύκολη νίκη, όπως εξελίχθηκε, κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 71-89 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας, το απόγευμα της Κυριακής (16/02).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, δίνοντας τη δυνατότητα στον Διαγόρα να μείνει κοντά στο σκορ. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 13-18, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ικανοί να βάλουν δύσκολα στην Ένωση.

Ωστόσο, η ΑΕΚ, στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και με τον Γιόνας Ματσιούλις να ηγείται επιθετικά (21 π) κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 11 πόντους (30-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διαγόρα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 43-70.

Έτσι, στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο πήρε τη μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, η ΑΕΚ διατήρησε τη μεγάλη της διαφορά και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας (16/02) σε άγνωστη ώρα, μέχρι στιγμής.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89