24.3 C

Φιορεντίνα – Αταλάντα 1-2: Έμεινε μόνη τέταρτη (vid)

Η Αταλάντα πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Φιορεντίνα, εκτός έδρας με 1-2 και ανέβηκε στους 42 πόντους, μένοντας μόνη της στην τέταρτη θέση της Serie A, με τους ηττημένους να χάνουν έδαφος και να παραμένουν στην 14η θέση με 25 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση, αλλά η Φιορεντίνα άνοιξε πρώτη το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Κιέζα στο 32ο λεπτό, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 1-0.

Στην επανάληψη η Αταλάντα ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ζαπάτα στο 49ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και βρήκαν τη λύτρωση με γκολ του Μαλινόφσκι στο 72ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Αταλάντα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη που την βάζει σε θέση οδηγού στην κούρσα της τέταρτης θέσης.