15.6 C

Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 68-73: Λαχτάρησε αλλά έπιασε οκτάδα

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να τα βρήκε… σκούρα στη Ρωσία, αλλά πήρε τη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 68-73, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 11-12, φτάνοντας την Αρμάνι στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα της διοργάνωσης, ενώ η ρωσική ομάδα υποχώρησε στο 7-16.

Από την αρχή της αναμέτρησης, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έθεσε τον ρυθμό της και ανάγκασε τη Ζενίτ να την ακολουθήσει. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Φενέρ στο +4 (15-19), ενώ στη συνέχεια ανέβασε τον ρυθμό της και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους (20-37).

Ωστόσο, η Ζενίτ αντέδρασε και μπόρεσε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά (32-41) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Χουάν Πλάθα μπόρεσε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς μέσα από την εξαιρετική της άμυνα βρήκε τους κατάλληλους χώρους στην επίθεση και μείωσε στους τέσσερις πόντους (50-54) στο τέλος της περιόδου.

Με τους Γκουστάβο Αγιόν και Όστις Χόλινς να παίζουν πολύ καλά, σημειώνοντας 16 πόντους έκαστος, η Ζενίτ διατηρήθηκε κοντά στη Φενέρ. Βέβαια, η τουρκική ομάδα είχε τον Κώστα Σλούκα σε παραγωγικό βράδυ (12 π, 4 ασ) και τον Λίο Βέστερμαν… καυτό πίσω από την γραμμή των 6,75 μ. (3/5 τριπ).

Έτσι, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη και έφτασε την Αρμάνι Μιλάνο στην όγδοη θέση, αλλά λόγω διαφοράς η ιταλική ομάδα έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 50-54, 68-73