24.3 C

Ράπτορς – Μπουλς 129-102: Επιβλητικοί οι πρωταθλητές

Οι Τορόντο Ράπτορς επικράτησαν πολύ εύκολα των Σικάγο Μπουλς με 129-102, ανέβηκαν στο 36-14 και παρέμειναν στη δεύτερη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια, πίσω από τους Μιλγουόκι Μπακς, ενώ από την άλλη οι «Ταύροι» υποχώρησαν στο 19-33.

Οι Σικάγο Μπουλς κατάφεραν από την αρχή της αναμέτρησης να βάλουν δύσκολα στους πρωταθλητές του NBA, καθώς έδειξαν στοιχεία σκληρής ομάδας, παλεύοντας για όλες τις κατοχές. Βέβαια, οι Ράπτορς ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-29).

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στους Ράπτορς και το κατάφεραν, ενώ μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ (60-63) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, η ομάδα του Νικ Νερς μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και να τελειώσει από νωρίς την αναμέτρηση. Το +3 των Μπουλς, μετατράπηκε σε +10 (95-85) για τους γηπεδούχους στο τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου, ενώ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους «Ταύρους».

Έτσι, οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη με 129-102, έχοντας τον Τέρενς Ντέιβις σε εξαιρετικό βράδυ (31 π), ενώ ακόμα έξι παίκτες των Ράπτορς είχαν πάνω από 10 πόντους. Για τους ηττημένους ο Θαντέους Γιανγκ ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ με 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-29, 60-63, 95-85, 129-102