19.7 C

ΠΑΟΚ – Κολοσσός 77-88: Τον βύθισε…

Ο Κολοσσός νίκησε σχετικά εύκολα τον ΠΑΟΚ με 77-88, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε στο 7-11, ενώ οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 5-13.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (17-22).

Στη συνέχεια, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν έριξε τον ρυθμό της και πίεσε ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους. Μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, ο Κολοσσός βρήκε την ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά του από τον ΠΑΟΚ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ στο 33-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε σημαντικά την εικόνα του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό έτσι ώστε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή. Η τρίτη περίοδος μπορεί να έκλεισε με το σκορ στο 58-64, αλλά ο Κολοσσός φαινόταν να πατά καλύτερα στο παρκέ.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης με ευκολία και τελικά κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-48, 58-64, 77-88

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Τσόχλας, Μαργαρίτης 6 (1), Μπεστ 7 (1), Σόρτερ 8 (1), Σαρικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Ρετ 12 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 9 (3), Μπράουν 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας, Γουίλιαμς 12 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε, Γκρίφιν 16, Λοβ 20 (2 τρίποντα, 6 ρμπάουντ), Ντάνιελς 15 (8 ριμπάουντ), Κρομά 31 (6), Μπρέιζελτον, Μωραΐτης, Τουντζιαράκης 6 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παύλος.