Την πρώτη του ανάρτηση στο instagram, μετά την απώλεια του Κόμπι Μπράιαντ και τις εικόνες που τον έδειχναν να κλαίει απαρηγόρητος στο αεροδρόμιο του Λος Άντζελες, έκανε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς.
Απευθυνόμενος στον αδικοχαμένο φίλο του, ο άσος των Λέικερς του υπόσχεται να συνεχίσει την κληρονομιά του, ενώ του ζητά να τον προσέχει από ψηλά.
Το μήνυμα του Λεμπρόν Τζέιμς:
«Δεν είμαι έτοιμος αλλά θα το κάνω. Φίλε κάθομαι εδώ και προσπαθώ να γράψω κάτι, αλλά κάθε φορά που προσπαθώ αρχίζω και κλαίω ξανά σκεφτόμενος εσένα, την ανιψιά μου τη Τζίτζι και τη φιλία, το δέσιμο, την αδερφική σχέση που είχαμε. Άκουσα τη φωνή σου την Κυριακή το πρωί πριν φύγω από τη Φιλαδέλφεια για να επιστρέψω στο Λος Άντζελες. Ούτε σε ένα εκατομμύριο χρόνια δε θα μπορούσα να φανταστώ ότι αυτή θα ήταν η τελευταία μας συνομιλία. Ράγισε η καρδιά μου, είμαι συντετριμμένος αδερφέ μου! Σε αγαπώ, μεγάλε μου αδερφέ. Η καρδιά μου είναι με τη Βανέσα και τα παιδιά. Σου υπόσχομαι ότι θα συνεχίσω την κληρονομιά σου φίλε! Σημαίνεις τόσο πολλά για εμάς, ειδικά σε εμάς εδώ στους Λέικερς. Είναι ευθύνη μου να το πάρω πάνω μου και να το συνεχίσω. Σε παρακαλώ δώσε μου δύναμη από τον ουρανό και πρόσεχέ με. Είναι τόσα πολλά ακόμα αυτά που θέλω να πω, αλλά δεν μπορώ. Μέχρι να συναντηθούμε ξανά αδερφέ μου».