20.8 C

Χίμκι – Ζενίτ 81-83: «Χαστούκι» στους Μοσχοβίτες

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης θριάμβευσε στον ρωσικό εμφύλιο, επικρατώντας της Χίμκι στη Μόσχα με 81-83, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-13, ενώ οι Μοσχοβίτες υποχώρησαν στο 8-10.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει τα ηνία με 10-4, αλλά η Ζενίτ αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 5-12 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (15-16).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 8 πόντους (24-32), αλλά η Χίμκι επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα και ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (37-36).

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό του αγώνα η Ζενίτ μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και λόγω της μεγάλης αστοχίας της Χίμκι πήρε μία σημαντική διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και στους 13 πόντους (48-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, η Χίμκι έκανε την ύστατη προσπάθειά της για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, σημειώνοντας 33 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά αυτή δεν ήταν αρκετή για να πραγματοποιηθεί η ανατροπή.

Έτσι, η Ζενίτ πήρε τη νίκη με 81-83, έχοντας για κορυφαίο τον Γουίλ Τόμας με 20 πόντους, ενώ από πλευράς Χίμκι ξεχώρισε σε έναν ακόμη αγώνα ο Αλεξέι Σβεντ με 30 πόντους, έχοντας για συμπαραστάτη τον Γιάνις Τίμα (17 π).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83