20.9 C

Μπρέσια – Προμηθέας 63-57: Αγνώριστοι οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με ήττα την πορεία του στο Top 16 του Eurocup, καθώς έχασε από την Μπρέσια στην Ιταλία με 63-57.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα και από νωρίς πήρε το προβάδισμα, σε μία αναμέτρηση που φάνηκε από την αρχή ότι το σκορ δεν θα είναι μεγάλο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα με 10-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καθόλου καλή.

Ο Προμηθέας μπόρεσε να σκοράρει μόλις τρεις πόντους στη δεύτερη περίοδο και έτσι η Μπρέσια πήρε κεφάλι στο σκορ, καθώς η ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε στο +8 (26-18).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, με τους Βαγγέλη Μάντζαρη (12 π) και Τσέις Φίλερ (12 π) να ηγούνται της ομάδας τους. Έτσι το -8, μετατράπηκε σε +1 στο τέλος της τρίτης περιόδου (40-41) αλλά στην τελευταία περίοδο η Μπρέσια κατάφερε εκ νέου να μπει μπροστά.

Με το σκορ στο 57-54, ο Βιτάλι (14 π) σημείωσε ένα τρίποντο που έδωσε αέρα έξι πόντων στους γηπεδούχους, ενώ ο Αμπάς (19 π) στην αμέσως επόμενη φάση έκανε το 63-54, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των Πατρινών.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57