22.4 C

Φενέρμπαχτσε – Άλμπα 107-102: Λύτρωση στην παράταση

Η Φενέρμπαχτσε λίγο έλειψε να γνωρίσει μία ακόμη ήττα, αλλά κατάφερε να επιβληθεί της Άλμπα Βερολίνου με 107-102 στην παράταση, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Άλμπα Βερολίνου εμφανίστηκε πολύ πιο δυνατή από όσο θα περίμενε η Φενέρμπαχτσε και έτσι έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η τουρκική ομάδα, παρά το εξαιρετικό της ξεκίνημα, καθώς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14 (30-16), δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια. Έτσι, η Άλμπα εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση της Φενέρ και έτσι μείωσε στον έναν πόντο (41-40) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα δεν άλλαξε και ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να έχουν βραχεία κεφαλή. Η Άλμπα Βερολίνου βρέθηκε να χάνει με δύο πόντους (88-86) στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο Λουκ Σίκμα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 88-88 και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Φενέρμπαχτσε, με τον Κώστα Σλούκα να είναι η αιχμή του δόρατος επιθετικά (23 π) ήταν πιο συγκεντρωμένη και είχε περισσότερη ενέργεια από την ομάδα του Αΐτο Ρενέσες. Έτσι, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 107-102 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-7, ενώ η Άλμπα υποχώρησε στο 4-8.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88 (κ.α.), 107-102 (α’ παρ.)